Zaber Hradec! znovu oživí „Salón republiky“

Zaber Hradec! znovu oživí „Salón republiky“

V Hradci Králové se setkání se sousedy v režii Zaber Hradec! koná už potřinácté. K celorepublikové akci Zažít město jinak se pak Východočeši připojují počtvrté. Na svém webu píší: „Poskytneme podmínky pro využití veřejného prostoru a Vy, Hradečáci, se můžete realizovat! Naučme se společně používat naše město.“ Více o zářijovém setkání se dozvíte v našem rozhovoru.

Jaký byl vývoj akce?

Z počátku radostnější a nahodilejší, punkovější, já tam teď cítím břímě tradice a už je to víc o organizování, dodržování termínů, shánění grantů atd.

Kde se bude letošní zářijové sousedské setkání konat?

Na poměrně frekventovaném náměstí 28. října v blízkosti nádraží a obchodního domu. Je oblíbené pro trhy místních pěstitelů. Ale sám prostor není úplně utěšený, a to chceme změnit. 

Má smysl pořádat sousedské slavnosti i v městech mimo Prahu? Není to tak, že v Hradci už se sousedi znají? Jaký je zájem?

Náš prvotní cíl byl nic neorganizovat a nabídnout možnost využít veřejné prostranství ostatním. S tím, že třeba i jiné organizace nebo místní obyvatelé začnou více využívat ulice a náměstí. Lidé zájem mají, ale málokdo se chce aktivně zapojit. Spíš se čeká, jaký program vymyslíme.

Organizujete i jiné akce v průběhu roku?

Ano, naše hlavní činnost jsou dva velké festivaly – osmidenní divadelní Open Air Program a v říjnu ještě pětidenní Jazz Goes to Town. Připojujeme se k festivalu Den architektury a na podzim znovuotevřeme galerii v podchodu.