Břevnováci spojili síly a chtějí hrát první ligu nejen ve fotbale

Břevnováci spojili síly a chtějí hrát první ligu nejen ve fotbale

Již tradičně se bude Zažít město jinak konat i na Břevnově.  Letos se centrum místních sousedských slavností přesune z Tejnky ke Drinopolu. Program bude velmi inspirativní a návštěvníci se můžou těšit i na venkovní kino.

Srdce břevnovské sousedské aktivity leží na Tejnce, kde již několik let funguje místní komunita. Ta se vyvinula postupně od spontánního vánočního občerstvení pro kolemjdoucí až po jednu ze zón Zažít město jinak. Vznikající komunitu semknulo společné úsilí o vyhlášení Tejnky památkovou zónou.

„To se povedlo a na to navazoval projekt přestavby na obytnou ulici. Chtěli jsme, aby to bylo spíše korzo než průjezd pro auta,“ vysvětluje Tejnkař Marek Šálek. Tento projekt mohl být vypracován díky Nadaci Via a po osmi letech konečně i realizován a na oslavu místní zorganizovali velkou slavnost, kam přišly stovky návštěvníků.

K rekonstrukci ulice postupně přibyl i malý památník na druhou kapličku poutní cesty z Lorety do kláštera v Hájku a následně i pítko, které bylo dlouho pouhým snem místních. Šálek si v tomto ohledu pochvaluje spolupráci s radnicí, která většinu přestavby financovala. „O víkendu tady fakt procházej davy – kočárky, rodiny s dětma, cyklisti. To také odrazuje tranzitní dopravu a zklidňuje celou oblast,“ dodává Šálek. Poslední akcí Tejnkařů byla pouliční snídaně, kam přišlo asi 50 lidí.

Úspěchů je tedy dost, což ale neznamená, že by sousedé z Tejnky přestali snít. „Chtěli bychom někde blízko udělat kavárnu, kde bychom se mohli přirozeně potkávat,“ říká Šálek. Teď tuhle funkci splňuje hospoda na břevnovském fotbalovém hřišti, kterou ale prý také časem čeká konec kvůli developerskému projektu. „A přitom na tom hřišti vyrostly hvězdy, jako byl Honza Berger nebo současný špílmachr mistrovské Viktorie Plzeň Pavel Horváth“.

Letos sousedé z Tejnky spojí síly s Břevnováky o generaci mladšími a zorganizují společnou větší zónu na Drinopolu. „Chtěli jsme břevnovské slavnosti rozšířit a zapojit více lidí. Oslovili jsme proto aktivní sousedy, spolky i podnikatele,“ říká spoluorganizátorka Jolana Mokrá.

Organizátoři okolo letošní břevnovské zóny nemají zatím žádný konkrétnější cíl, chtějí prostě oživit svou čtvrť a spojit sousedy k větší aktivitě. Přesto se ale zdá, že přípravy ZMJ budou mít jistý přesah. „Chtěli bychom vytvořit dlouhodobou břevnovskou platformu sdružující lidi, které zajímá současný vývoj Břevnova a posunout tak veřejnou diskuzi v naší čtvrti na vyšší úroveň. Plánujeme třeba udělat mapu, která zachytí jednak lokální podniky a organizace a jednak i různé kauzy a plánované projekty,“ vysvětluje Jolana plány do budoucna.

Program břevnovských slavností se bude konat na Drinopolu – v oblasti mezi Bělohorskou a Pod Drinopolem. Na zdejším majestátním schodišti se budou odpoledne konat závody v běhu do schodů. Ostatní sportovci si můžou zahrát třeba ping pong. Dále se příchozí mohou těšit na šicí dílnu, debatu o proměně Bělohorské třídy, blešák, či soutěž o nejzajímavější břevnovský pokrm. Vrcholem večerní části programu bude promítání rozpracovaného dokumentu Vnitroblok, pro jiné živelné koncerty v podání Skety syna nebo Zlatého hřibu.