Kritizujete město? aneb Jak Zažít město jinak ostrouhalo

Kritizujete město? aneb Jak Zažít město jinak ostrouhalo

Milí příznivci Zažít město jinak,

přinášíme vám zprávu, která nás minulý týden nemile překvapila. Po bezprecedentním postupu Zastupitelstva HMP jsme přišli o významnou část prostředků na koordinaci Zažít město jinak (letošní ročník naštěstí ohrožen není). Více než finanční ztráta nás ale mrzí ztráta politické kultury zastupitelů. Níže pod zprávou se  pokoušíme odpovědět i na typické reakce, které se následně objevily na Facebooku.

Ve čtvrtek 17. 5. Zastupitelstvo HMP na podnět opozičního zastupitele Alexandra Bellu (ODS) vyřadilo bez ohledu na jejich obsah projekty Auto*Matu a Arniky. Granty v celkové hodnotě  9 800 000 byly určeny pro Zažít město jinak (40 000 náštěvníků), Do práce na kole (5200 zapojených Pražanů) a vzdělávání 3500 dětí k udržitelné mobilitě. Všechny projekty vč. arničího“ mapování zamořenosti města rtutí přitom již předtím schválila nezávislá grantová komise i Rada HMP.

Pro vyškrtnutí hlasovali jen Alexander Bellu (ODS), Ondřej Prokop (ANO) a primátorka Adriana Krnáčová (která ZMJ pravidelně uděluje záštitu a přislíbila ji i na tento rok). Zbytek ODS, ANO a TOP09 se zdržel hlasování, kvůli čemuž návrh prošel. Počet nesouhlasících zastupitelů z Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL a STAN), ČSSD, Pirátů a KSČM bohužel nebyl dostatečný.

Přeci nedáme peníze někomu, kdo má jiné názory nebo nás kritizuje, znělo z úst Alexandra Bellu (ODS) a jeho ideových souputníků – jako by zapomněli, že ještě nejsme v Orbánově Maďarsku (stenozáznam ze zastupitelstva). Patriku Nacherovi z ANO se nelíbilo, že Auto*Mat upozorňuje na negativní dopady příliš intenzivní automobilové dopravy ve městě. I současná zastupitelka Alexandra Udženija (ODS), která byla ještě v roce 2012 jako tehdejší pražská radní tváří soutěže Do práce na kole označila náš spolek za cykloteroristy“ (v čem náš terorismus spočívá, nám ještě nikdo nikdy nevysvětlil… ).

Zastupitelé tak demonstrovali, že v Praze nechtějí aktivní a konstruktivní enviromentální spolky, které ve veřejné diskusi čas od času vystupují jako oponenti politiky hlavního města. Bát se kritiky je ale vypovídající samo o sobě.

Paradoxní je, že zastupitelé zařízli” podporu oblíbených a oceňovaných projektů, které pro Prahu připravujeme v zásadě na klíč, a které jsou navíc v souladu s pražskými strategickými dokumenty (proto ostatně město zmíněné granty vypisuje a loni i díky ZMJ Praha skončila jako druhý nejlepší pořadatel Evropského týdne mobility). To, co je panu Belluovi a spol. trnem v oku, je spíše aktivita našeho týmu Rozvoj Prahy, která ale v tomto řízení nefigurovala (naštěstí).

Auto*Mat plně respektuje právo MHMP určovat, kam půjde jeho grantová podpora, ale musí se tak dít systémově a transparentně, a ne na základě osobních vazeb a ad hoc rozhodnutí politiků. Ze židle nás nezvedá ani tak finanční ztráta jako právě tento způsob politikaření a snaha zaujmout před volbami lacinou populistickou demagogií. Není přehnané tvrdit, že to neblaze připomíná styl vládnutí, který předvádí někteří dnešní autoritáři – kamarádům vše, lidu sliby a nepřátelům … (Alexander Bellu je místostarostou Prahy 3, kde v posledních dvou letech směřuje téměř polovina dotací na podporu kultury jen na akce konající se v Paláci Akropolis. Loni tato částka činila 1 464 000 Kč. Nebude náhodou, že majitelem Akropole je bývalý dlouholetý zastupitel a nyní jen řadový člen žižkovské ODS Pavel Hurda. Podrobněji v článku Kauza 3. Další podobné případy nejsou na Trojce výjimkou).

Pokud vás situace také namíchla, jednoduše to hlavním aktérům akce řekněte: komentářem na facebookových stránkách Alexandera Bellu a Patrika Nachera (nebo jim napište mail – alexander.bellu@ods.cz, patrik.nacher@praha.eu). Možná dostanete ban, ale bude fajn, když jim někdo dá najevo, že opravdu přešlápli.

V Auto*Matu samozřejmě pokračujeme dál. Nezvládneme všechno, co jsme chtěli, ale Zažít město jinak bude! Opět se tak ukazuje, že jedinou opravdu dlouhodobě udržitelnou a svobodnou cestou k financování našich aktivit pro město jsou pravidelné dary od jednotlivců, kteří to vidí podobně. Rohy si totiž obrousit nenecháme (abychom tolik nevadili a jako hodný pejsek dostávali granty)!

Všem našim dárcům proto tímto vyjadřujeme vděk – bez vás bychom podobnou podpásovku jako spolek nejspíš nepřežili.

Pokud nám a našim aktivitám fandíte, budeme nesmírně rádi, když vstoupíte do Klubu přátel Auto*Matu a pravidelně nás podpoříte jakoukoli částkou.

Děkujeme!

Více také v článcích na A2larm a Ekolistu.

 

Když chcete slavit, tak si to zaplaťte sami“

Brzy po zveřejnění této zprávy jsme se opět setkali s reakcemi typu:

Sousedské slavnosti mají být zadarmo.“

Kdo chce slavit, ať si to zaplatí.“

To ukazuje nepochopení celé akce, její hodnoty pro město a naší práce (týmu Auto*Matu – Zažít město jinak). Nejde totiž o nějakou party na účet města“. Pokusíme se nyní smysl i financování Zažít město jinak vysvětlit:

Peníze poskytnuté městem (a jakékoli další granty) nepokrývají náklady jednotlivých lokalit, kde se sousedské slavnosti Zažít město jinak konají. Nekupujeme za ně občerstvení, materiál, neplatíme honoráře vystupujícím (ti zde vystupují zdarma) ani místním dobrovolným organizátorům. Každá jednotlivá slavnost je koncipována jako udělej si sám“ a její případné náklady (včetně energií, úklidu apod.) hradí místní organizátoři ze svého.

Na co tedy peníze potřebujeme? Zejména na fungování týmu, který slavnosti připravuje a koordinuje 6 měsíců v roce (na zkrácené úvazky). Díky jeho práci se za posledních 12 let slavnosti rozšířily z jediné lokality na loňských 68 v Praze a do 20 měst v ČR. Slavnosti jednoznačně zlepšují mezilidské vztahy v lokalitách, iniciují nové spolupráce a aktivity a inspirují ostatní. Díky Zažít město jinak vznikla i řada místních spolků, které jsou aktivní během celého roku. V měřítku celé Prahy tak slavnosti dlouhodobě přispívají k aktivnější a silnější občanské společnosti a přátelštějšímu veřejnému prostoru. Někomu tyto hodnoty možná nepřijdou důležité (někoho očividně dokonce ohrožují). My ale věříme, že právě vřelé sousedské vztahy a aktivní lidé, kteří cítí pouto ke svému“ místu a dále ho kultivují, jsou tou nejdůležitější ingrediencí dobrého života ve městě.

A jak by to vypadlo bez Auto*Matu? Organizátorské týmy z každé lokality by musely procházet složitou administrativou, aby získaly zábory veřejných prostranství, za které by navíc musely platit (desítky tisíc Kč). A to je nejen mimo finanční, ale i časové možnosti dobrovolníků. Slavnosti by se tedy nekonaly v současné míře (cca 70 lokalit v Praze). Mohly by se sice přesunout jako soukromé akce na soukromé pozemky, ale právě oživování veřejného prostoru a maximální otevřenost je jejich principem.

Zhruba 5členný tým Auto*Matu začíná pracovat už v dubnu. Komunikujeme s městskými částmi a získáváme jejich záštity, evidujeme změny v legislativě a procesech, které se na každé MČ liší. Vyjednáváme zábory ulic (MČ vyžadují zpracování technických podkladů – pro laiky opět těžko překonatelné). Radíme místním organizátorům jak na to“ a propojujeme s dalšími subjekty v jejich lokalitách. Připravujeme pro ně letáky, plakáty, programy, webové stránky atd. Propagujeme slavnosti v médiích či na konferencích, aby se o nich dovědělo co nejvíce lidí. Mimo to píšeme žádosti a sháníme peníze i od dalších institucí a fondů.

Víme, že tato práce má pro naše města a jejich obyvatele nezpochybnitelný smysl. Víme, to ze všech úsměvů a rozhovorů s lidmi, které na všech slavnostech potkáváme. Byli bychom moc rádi, když je během příštích hlasování „uvidí“ i někteří představitelé města.

 

foto: Jitka Horázná