Živé Teplice už 24. 6.

Živé Teplice už 24. 6.

A je to tady. Za několik dní budeme moci zažívat město jinak v Teplicích. Přípravy třetího ročníku „Živých Teplic“ finišuje Nikola Fialová Seifrtová, kterou se nám povedlo zastihnout a krátce vyzpovídat.


Nikolo, jak slavnost pojímáte?

Jako setkání aktivních a činorodých lidí a spolků z Teplic. Je to také příležitost pro všechny, kteří něco vytvářejí, ale zatím si moc nevěří. Na Živých Teplicích si můžou vyzkoušet, jaký budou mít ohlas a třeba svůj koníček dál rozvíjet.
Každý, kdo se přihlásí, vytváří něco originálního a zároveň lokálního, to slavnost odlišuje například od akcí pořádané městem. Také si zakládám na tom, že jako jediná akce široko daleko třídíme odpad :-)

Kdo Živé Teplice organizuje a jak dlouho probíhají přípravy?
Organizátorem je spolek SAYFY z.s., který původně vznikl za účelem pořádání cyklistického závodu SAYFYHO Memorial (letos se koná už po desáté). Dalo by se říct, že na dalších ročnících se začíná pracovat už na těch předchozích. Vše určitě začíná sháněním financí a začátkem jara se otevírají přihlášky pro účinkující, prodejce a všechny, kteří se na slavnosti chtějí nějak podílet.

Živé Teplice

Financování je pro začínající organizátory často velká neznámá. Jak jste na to šli vy?
První dva ročníky byly financované z grantů a dotací pro začínající akce, což letos už nebylo možné. Částečně se podařilo získat podporu města Teplice, které si vážím, ale určitě by se hodila podpora větší. :-)

Chystáte letos nějaké novinky?
Koncept zůstává stejný, ale zapojuje se více spolků, kteří budou návštěvníkům představovat svojí činnost a zároveň mají připravené i workshopy s různými aktivitami.

Co se naopak v předchozích ročnících osvědčilo? A jaké jste měli ohlasy?
Teplice jsou celkem problematické místo co se týče společného soužití různých národností. Hlavním podnětem pro uspořádání prvního ročníku byly časté nenávistné pochody a demonstrace v parku, kde slavnost probíhá. Ledy ale prolomilo jídlo :-) Bylo opravdu příjemné sledovat, jak lidé ochutnávají u stánků dobroty z různých koutů světa a alespoň na jeden den nechají své předsudky doma. Celkově mají Živé Teplice pozitivní ohlas. Těší mě, že jsou účastníci i návštěvníci na chvíli hrdí, že jsou z Teplic.

Živé Teplice

Na co se letos těšíte?
Na všechny účinkující a prodejce a na příjemnou atmosféru, která v parku zavládne. Není totiž obvyklé, aby se v Teplicích na jednom místě sešlo tolik různých národnostních a věkových skupin a všichni v pohodičce společně posedávali, jedli a užívali si společné odpoledne. Konkrétně se těším na výrobu seed bombs u stánku první komunitní zahrádky Sokolí zahrada, které moc fandím. Také se těším na dvě nové kapely, které vznikly tento rok a na Živých Teplicích zahrají.

Více na webu Živé Teplice a na fb události Živé teplice 2018. 

O den dřív, 23. 6. se koná Zažít Třeboň jinak. Rozhovor s tamními organizátory brzy na našem webu!