„Nikdo se dnes s nikým nebaví,“ slýchali v Třeboni

„Nikdo se dnes s nikým nebaví,“ slýchali v Třeboni

V sobotu 23.6. nás čeká další brzké Zažít město jinak – tentokrát v Třeboni. Loni ho tu místní organizovali poprvé, bez jakýchkoli zkušeností s podobným typem akce. Třeboňáky se ke společným a vlastním aktivitám pokusila probudit až nová kulturní referentka města Milča Jelonková. Na počáteční “to nepůjde”, které slýchala od okolí, spolu s jejími kamarády a dalšími aktivními lidmi odpověděla akcí, jejíž atmosféra nadchla ji samotnou, sousedy i náhodné kolemjdoucí.

 

Co bys jako loňský nováček poradila těm letošním?

Ať se ničeho nebojí a prostě to odpálí! ☺. Samozřejmě s každou akcí je spojena práce a nic se neudělá samo, ale má-li někdo alespoň trochu chuť jít do toho, ať to prostě udělá. Výsledek určitě předčí jeho očekávání a nakonec bude nadšený. Člověk se jen nesmí nechat zastrašit neznámem. Nakonec totiž vždycky zjistí, že už tam někdo byl – někdo, kdo mu může pomoci a vezme ho za ruku…  

Stanovili jste si na začátku na společných organizačních schůzkách nějaký cíl? A jak to dopadlo?

„To nepůjde…nikdo nic dělat nebude…nikdo se dnes s nikým nebaví, nespolupracuje… nikdo nic nedělá nezištně…to nikdo nepodpoří…  ve všem je jen politika…“ přesně tyto nesmysly jsme chtěli rozprášit. A podařilo se. Tohle už dnes nikdo neříká. Alespoň tedy ne v mém okolí ☺.

Loni jsme si řekli, že chceme propojovat sousedy, seznámit je mezi sebou, ukázat ostatním, čím se zabývají, co umí, co je těší. Zároveň jsme také chtěli oživit Březanovu ulici, která se nám zdá být v posledních letech trochu smutná. A ačkoliv to nebyl náš cíl, akce se vyprofilovala tak, že většina zapojených má radost z toho, když může zároveň pomoci i potřebným. Veškeré výtěžky z prodejů občerstvení, bazárků aj. šly na dobročinné účely. I v tomto budeme určitě letos rádi pokračovat.

Jak funguje váš organizační tým?

Ukázalo se, že je zapotřebí styčná osoba, která akci trochu „velí“ a posouvá ji k úspěšné realizaci. Pouhé nadšení totiž nestačí. Jelikož ode mě vzešel první impuls k zorganizování této akce, nakonec jsem se stala hlavní koordinátorkou. Rozhodně se ale nesnažím řídit akci zeshora. Myslím, že by to bylo proti jejímu smyslu. Naopak bych byla ráda, kdyby více nápadů přicházelo od ostatních. Zatím mám trochu pocit, že to vedení většina vyžaduje a potřebuje. Hledám tedy kompromisy. Chci, abychom se na všem podstatném domlouvali společně, aby se každý cítil ve společnosti ostatních dobře, aby byla slyšet slova všech. Přeji si, aby společným jmenovatelem našeho „jinačího“ počínání byla radost.

Jak dlouho dopředu slavnost chystáte?

Letos jsme měli první organizační schůzku na začátku března a pak už jsme se sešli asi jen 3krát. Loni bylo určitě více práce, jelikož jsme hodně času věnovali hledání společné představy, jak naší akci pojmout.

Řešíte nějak propagaci?

Využíváme plakáty, webové stránky, facebook, společné sdílení. Nejvíc potřebná je ale šuškanda ☺.

Pro začínající organizátory jsou často velkou neznámou finance…

My máme v tomto ohledu velmi usnadněnou práci. Vzhledem k tomu, že akci organizuje přímo odbor kultury a cestovního ruchu města Třeboně (jsem jeho referentkou), podařilo se nám na ni už podruhé získat peníze z rozpočtu města. Pro nás je to tedy ideální řešení, které nám krásně otevírá ruce.

Chystáte letos nějaká vylepšení?

Asi jediným nedostatkem, který jsme loni pociťovali, bylo, že návštěvníci nevěděli, co bude na programu. I když jsme na akci rozdávali letáčky, dostávalo se k nám, že lidé nevěděli, co se kde koná. To se letos snažíme vylepšit.

Další změny budou spíše jen programové. Jelikož jsme letošní termín akce posunuli o týden dozadu, krásně se nám nabídlo propojit ji s oslavou Svatojánské noci. Navíc nám program i trochu nabobtnal. Protahujeme tedy konec akce ze šesté hodiny večerní na jedenáctou. Těšíme se na svatojánskou „afterparty“ v maskách, kterou si i my organizátoři nadělíme jako odměnu za celodenní práci ☺.

Vzniklo díky prvnímu ročníku něco úplně nového?

„Odkud se zrovna vy dva znáte?“ „Ze Zažít Třeboň jinak!“  Dílo se prostě daří, co víc dodat ☺. V dubnu tohoto roku také v Třeboni vznikl nový spolek Žít Třeboní – podobnost čistě náhodná? ☺.

Dělají vám radost ohlasy, pokud jste nějaké registrovali?

Ohlasy jsou pouze pozitivní. Je to radost!

Na co se letos nejvíc těšíš ty osobně?

Těším se na všechny a na všechno. Ještě stále mám v hlavě tu příjemnou atmosféru, kterou se nám loni podařilo společně vytvořit. Pevně věřím, že se tak stane i letos. Že mě zase naplní spokojenost z dobře odvedené práce, pozitivní energie a víra v lidské dobro. Pokud se na sebe budeme zase tak krásně usmívat jako loni, už teď nestíhám děkovat ☺.

FB událost Zažít město jinak v Třeboni

Loňská fotogalerie

autor všech fotografií: Michal Pech