Příležitostný rozruch v Počátkách

Příležitostný rozruch v Počátkách

Potřetí v řadě se v sobotu 11.8. pomněli sousedé v Počátkách na Vysočině. Podle prezenční listiny jich na zdejší Zažít město jinak dorazilo 250 (z celkových 2500 obyvatel)! Jak to vypadalo v zákulisí, nám prozradila organizátorka Michaela Kešnerová.


Měla byste nějaké tipy pro úplné nováčky?

My jsme před třemi lety jeli podle manuálu Zažít město jinak a když jsme potřebovali speciální radu, Martin Šotola (pozn. hlavní koordinátor ZMJ z Auto*Matu) nám vždy pomohl. Nejdůležitější je ale chtít akci realizovat, cesta se najde. Je dobré oslovit co nejvíce místních spolků a jednotlivců. Všude se najdou lidé, kteří něco umí a rádi se zapojí. Dobrá je též spolupráce s městem. Problémy nedělají, vybavení zapůjčí, finančně přispějí, tedy aspoň u nás :-).

Měnili jste něco oproti minulým ročníkům?
Programově asi nic, ale každý rok se snažíme najít nové místo, ukázat jeho potenciál. Takže těkáme :-). Za poslední 3 roky se hlavně změnily Počátky. V létě tady bylo vždy mrtvo, teď je tu spousta nových spolků a aktivit, tak je skoro problém najít volný termín.

Co sousedy zatím nejvíc bavilo?
Asi doprovodná akce 1. ročníku – Otevřené domy. Slavnost se konala na náměstí a téměř polovina sousedů otevřela své dvory, sklepy, zahrady. Komentovanou prohlídku vedla zástupkyně památkového ústavu.

Jak funguje váš organizační tým?
Scházíme se celý rok, protože máme i jiné aktivity, ale slavnost začínáme řešit asi půl roku dopředu. Jsem sice předsedkyně našeho spolku, ale snažím se pěstovat demokracii :-). Každý už máme svoje pole působnosti a tomu se věnujeme. Já komunikuji s úřady, zařizuju granty, někteří mají na starosti grafiku, Facebook, tisk plakátů, program řešíme kolektivně.

Ani tahle dobrovolná činnost není zadarmo. Kde sháníte peníze?
První ročník byl tak trochu punkovej, oslovili jsme místní podnikatele a díky nim zaplatili nutné náklady. Letos jsme dostali grant nadace Život umělce, KOUSu Kraje Vysočina a příspěvek na činnost spolku od města, částečně nás stále podporují místní podnikatelé.

Vzniklo díky vaší slavnosti něco úplně nového?
Dokud jsme byli jen parta nadšenců, tak to na organizaci akce v podstatě stačilo, ale byla nulová šance na získání grantu. Založili jsme spolek PŘÍLEŽITOSTNÝ ROZRUCH a naše aktivity se ještě rozšířily. Ve spolupráci se šéfem KZM (kulturní zařízení města) teď chystáme Filmový klub.

Díky za rozhovor!

Na počátecké slavnosti se společně snídalo (z domácích surovin). Neúnavný pan Oldřich Kořínek ze Žirovnice hrál sousedům na harmoniku celé dopoledne. Divadlo Malvína zahrálo pro malé děti pohádku O dobrém psu Cyrilovi, sousedé připravili šicí dílnu, chůzi po laně, jógu, výstavu historických fotografií, výtvarnou dílnu i válecí zónu pro děti. Herci z brněnského Divadla Klauniky sehráli legendární představení DON QUIJOTE DE LA mANCHA. Samozřejmě nechyběly koncerty a mnoho dalšího.

Na fotky se můžete podívat na Facebooku spolku zde a zde.

 

obě foto: Michaela Kešnerová