Ostrava otevírá nové obzory

Ostrava otevírá nové obzory

Původně čistě pražské slavnosti Zažít město jinak, které začal Auto*Mat organizovat na Vinohradech, začínají získávat celorepublikový charakter.  Letos si budou moct neopakovatelnou atmosféru poprvé užít i obyvatelé Ostravy a Olomouce. Pojďme se teď podívat na přípravy sousedských slavností ve třetím nejlidnatějším městě ČR – v Ostravě.

Slavnosti Zažít Ostravu jinak se snaží mimo jiné upozornit, že cyklistické dopravě by měla být ve městě věnována větší pozornost. Organizátoři ale zároveň vědí, že sousedské slavnosti můžou mít v delším časovém horizontu různorodé dopady. „Lidé z jednoho místa se spojí za jednou myšlenkou a vyjdou z bytů na ulici. Třeba jim to otevře nějaké další obzory, protože se tam sousedé potkají v jiných dimenzích, v jiném rozměru “ říká ostravský organizátor Martin Lindovský.

V neposlední řadě chtějí organizátoři upozornit veřejnost na další ostravské projekty, které mají podle nich smysl. Jedním z nich je projekt Městské zásahy, který upozorňuje na problematická místa veřejného prostoru a zároveň navrhuje konkrétní řešení.

Spojit centrum s periferií

Hlavním organizátorem a iniciátorem ostravských slavností je multižánrové centrum Cooltour, ke kterému se postupně začali přihlašovat další jednotlivci a organizace. Jedním z cílů akce je propojit centrum Ostravy s okrajovými částmi – jak na úrovni organizací, tak na úrovni jednotlivých obyvatel. „Lidé z okrajů Ostravy totiž nemají důvod jezdit do centra, protože je to daleko a veškerá kulturní a dopravní obslužnost je blízko jejich bydliště,“ říká Martin a dodává, že se organizace z periferních částí zapojovat daří. Zároveň se daří zapojovat i obyvatele samotné ulice 30. dubna, kde se Zažít Ostravu jinak odehraje.

Program ostravských slavností bude nabitý, vedle koncertů, autorského čtení nebo improvizovaného divadla si přijdou na své i fanoušci sportu, kteří si budou moct vyzkoušet taekwondo nebo bike trial, zahrát vybíjenou nebo badminton. Chybět nebude samozřejmě blešák a příchozí si budou moct také třeba uplést vlastní bambuli, získat chlebový kvásek nebo zkusit taneční hodiny.