Zapojte se do Zažít město jinak 2019!

Zapojte se do Zažít město jinak 2019!

Milí budoucí i minulí organizátoři Zažít město jinak,

chystáme 14. ročník slavností – letos připadne hlavní den na sobotu 21. září. Jdete do toho zase s námi? Tématem bude Sousedská revoluce (s odkazem na 30. výročí té Sametové). Zkuste se svými sousedy vymyslet něco revolučního:-)            

Pokud se plánujete opět zapojit, máme radost! Vyplňte nám prosím do 20. května přihlašovací dotazník.

 

Možná budete oslovovat nové lidi do vaší organizační party nebo ideu ZMJ představovat dalším spolupracovníkům, na radnici apod. Pak se vám může hodit následující shrnutí ↓

Motto: Představte si ulici jako prázdný a ničím nerušený prostor. Jak a čím byste ji na jeden den zaplnili, abyste si tu se sousedy užili krásný den?

 

Co je Zažít město jinak?

Zažít město jinak (dále ZMJ) jsou celodenní slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit.

Slavnosti jsou založené na principu společného sdílení, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů, obyvatel, organizací apod. Jsou otevřené všem věkovým a zájmovým kategoriím. Jsou apolitické a pokud možno nekomerční (organizátoři ani prezentující by přímo na nich neměli vydělávat, spíše pokrývat náklady).

V roce 2018 se do organizace ZMJ zapojily stovky lidí v 71 lokalitách v Praze a ve více než dvaceti městech ČR.

 

Proč se konají?

Díky ZMJ můžete poznat spousty zajímavých lidí ve svém okolí nebo s nimi utužit dobré vztahy. Na slavnostech totiž hrají hlavní roli místní obyvatelé, jejich nápady a um, ale také místní podniky, organizace, kapely, divadelní soubory… Během ZMJ se od nich můžete leccos naučit nebo předvést vlastní aktivity. Díky nově vzniklým vazbám mezi lidmi také často vznikají další iniciativy. Slavnosti nabízí prostor i pro kultivaci vztahů mezi různými zájmovými skupinami (samosprávami, podnikateli a obyvateli).

Jako obyvatelé měst také na chvíli vystoupíte ze stereotypu vnímání veřejného prostoru a uvědomíte si jeho hodnotu. ZMJ jsou také vhodná příležitost pro upozornění na nejrůznější místní kauzy.

 

Kdy?

Vždy třetí sobotu v září (letos 21. 9.). Pro pražské organizátory platí společné datum, mimopražští mohou slavnost de facto kdykoli.

Kde?

Tam, kde budete chtít. Principem je oživování veřejných prostranství, obvykle jde o ulice (které se zneprůjezdní autům), parky, náměstí, místní plácky apod.

 

Kdo to pořádá?

Produkci a program každé slavnosti mají na starost místní organizátoři (parta přátel, spolky, sousedé, aktivní místní apod.). Celé slavnosti koordinuje spolek Auto*Mat.

 

S čím Auto*Mat pomůže?
Auto*Mat vám, místním organizátorům, pomůže s propagací, grafikou, webovou platformou a praktickými radami, jak na to. V Praze vám také pomůžeme s kompletní administrativou při vyřizování záborů veřejného prostoru.

 

A jak to v Auto*Matu vidíme a cítíme?
Není třeba se snažit o pompézní festival s bombastickým programem a hvězdnými jmény. Jde o to, abyste si den společně užili především s lidmi, se kterými sdílíte vaši ulici nebo blízké okolí. Klíčem k povedené slavnosti je tedy co největší lokálnost – oslovit a vtáhnout do dění co nejvíce sousedů a známých, podniků a organizací, od kaváren, obchůdků, spolků a sdružení po školy i větší firmy. A program? Nejčastěji se na něm objevují místní muzikanti, domácí recepty, tvořivé dílny, zábavné hry a závody, divadla, bazárky, módní přehlídky, besedy, tanec, programy pro děti, vycházky atd. Mnohdy ale lidé nejvíce vzpomínají na vyprávění pamětníků nebo opékání špekáčků s kytarou… Ale je to jenom na vás:-)

 

Chcete-li uspořádat vlastní sousedskou slavnost, přihlaste se do 20. května pomocí tohoto dotazníku nebo nám napište na zmj@auto-mat.cz.

 

Více informací naleznete na zazitmestojinak.cz.

Závěrečné zprávy a Manuál pro místní organizátory si můžete stáhnout TADY.

Fotky z loňských ročníků najdete ZDE.

Podpořit Auto*Mat můžete na: nakrmteautomat.cz/zazit-mesto-jinak