Jak oživit místo, kam nemá nikdo cizí důvod jít

Jak oživit místo, kam nemá nikdo cizí důvod jít

Romana Veselá je hlavní organizátorkou sousedských slavností Zažít město jinak v Kardašovské ulici na Praze 14. Ale sídliště na Lehovci neoživuje jen v září, ale v rámci Komunitního centra po celý rok. Co všechno se v Komunitním centru děje a jaký program se chystá přímo na 21. září, se dozvíte v našem rozhovoru. 

Po kolikáté se zapojujete do organizování Zažít město jinak? Kdo tvoří váš tým?

Akci „Zažít Kardašovskou jinak“ organizuje Komunitní centrum Kardašovská (KCK), kde pracuji od loňska jako koordinátorka, vloni jsem se zúčastnila jako člen organizátorského týmu, letos je organizace převážně na mně.  Na vlastní produkci akce se pak budou podílet všichni tři moji kolegové z KCK a jako dobrovolníci naši rodinní příslušníci a členové z vystupující kapely, kteří vypomohou s ozvučením akce. S dodávkou a stavbou stanů a pivních setů nám vypomůže MČ Praha 14.

Jak jste se o Zažít město jinak vůbec dozvěděla, už jste někdy předtím nějakou lokalitu navštívila? A jak vás napadlo se přímo zapojit? 

S nápadem připojit se k akci „Zažít město jinak“ přišel vloni do KCK můj kamarád Michal, který bydlí v sousední ulici. Nápad se nám líbil, tak jsme to zkusili. Vloni ZMJ organizovala převážně zkušená tehdejší koordinátorka Monika, která se na podzim vrátila na své domovské působiště, na Plechárnu, a já nastoupila na její místo. Letos organizuji akci já a byť je to již druhý ročník, pro mne je to premiéra.

Řeknete nám víc o „své“ lokalitě? Čím je specifická?

Naše lokalita je takové uzavřené mrňavé sídliště na Lehovci s jednou vietnamskou prodejnou a základní školou. Toť vše. Kdo zde nebydlí, fakticky ani nemá důvod sem jít… Ale vloni nám bezvadně vyšlo počasí a účast byla na zdejší poměry slušná, Kardašovská opravdu ožila. Celoročně se pak snažíme tuto lokalitu oživit právě fungováním Komunitního centra Kardašovská.

Už tušíte, co se objeví na programu? Třeba jeden bod? 

Letos jsme využili a obměnili to, co se vloni osvědčilo a doplnili o pár novinek. Děti se mohou těšit na hranou pohádku, výrobu pizzy, skládání origami nebo hrátky s bublifuky nebo malování na obličej. Pro všechny věkové kategorie je pak připraveno bohaté občerstvení, žonglérské vystoupení a workshop, fotokoutek s rekvizitami, stánek knihovny a koncert skupiny Žlutý pes revival.

Na co se v rámci Zažít město jinak 2019 těšíte? 

Těším se, že ulice opět ožije, že místní konečně budou mít trochu povyražení a doufám, že hezký program přiláká i nějaké zvědavce ze sousedního Hloubětína nebo Černého Mostu

Jak funguje komunikace v vaší městskou částí?

MČ Praha 14 je fakticky naším zřizovatelem, akce bude probíhat na chodníku před KCK, krerý patří SVJ, jehož svolení máme. Ulici jako takovou uzavřít nemůžeme, jelikož je slepá a není zde možnost objízdné trasy. Navíc jsme akcí poměrně malého rozsahu. Snad se časem rozrosteme. MČ Praha 14 pro nás zajišťuje stany a pivní sety, jejich dopravu a stavbu. Navíc letos naše MČ slaví 25 let od vzniku, takže se bude částečně podílet i na propagaci v rámci oslav 25 let. Komunikace  funguje myslím v tomto ohledu bezvadně.

Jaké akce děláte během roku? Co se vám daří? Má to vliv na komunitu?

Komunitní centrum Kardašovská funguje druhým rokem. Funguje celoročně a každodenně, máme spoustu aktivit pro všechny věkové kategorie, zejména pro seniory, kteří u nás navštěvují například rukodělný kroužek, kondiční cvičení, trénování paměti nebo kurzy práce na PC. Velkým hitem je také společné zpívání pro radost za doprovodu kytary. Maminky s dětmi si u nás užijí cvičení nebo hravou hodinku, děti ze základních škol pak street dance a hoop dance, výtvarný kroužek nebo stolní tenis. Organizujeme přednášky, divadla a koncerty. Všichni bez rozdílu zde našli novou náplň volného času, naučili se nové dovednosti a našli nová přátelství. Myslím, že vliv na zdejší komunitu to má velký. Pozitivní zpětná vazba je skvělým oceněním naší práce, kterou děláme moc rádi. Troufám si říct, že kolem KCK se vytvořila velká rodina, která se utěšeně rozrůstá.