Zažít jinak město i zahradu. Rozhovor s organizátorkou sousedských slavností na Paletce

Zažít jinak město i zahradu. Rozhovor s organizátorkou sousedských slavností na Paletce

Tereza Hasmanová patří do organizačního týmu slavností Zažít město jinak v Komunitní zahrádce Paletka. Na co se v tomto krásném koutku Prahy 9 můžete letos v září těšit? Nechte se nalákat…  

Terezo, kdo vlastně tvoří váš tým?
Při organizaci mají hlavní slovo koordinátoři Paletky Barbora Kvačková, Anna Ryndová a Kevin Johnson, ale snažíme se zapojit co nejvíce členů.

Jak jste se o Zažít město jinak vůbec dozvěděla, už jste někdy předtím nějakou jinou sousedskou lokalitu navštívila? 
O akci jsem věděla z plakátů v ulicích a v městské dopravě. Když jsem nastoupila na mateřskou, začala jsem na akce tohoto typu chodit. No a když byla loni založena komunitní zahrádka Paletka na Praze 9, byla to ideální příležitost pro uspořádání akce Zažít město jinak i u nás, na Devítce.

Řeknete nám víc o „své“ lokalitě? Čím je specifická?
Komunitní zahrádka Paletka vznikla v těsném sousedství mateřské školy Pod Krocínkou za podpory MČ Praha 9, v rámci EU projektu AgriGo4Cities. Od začátku o ni občané žijící na Praze 9 projevují velký zájem a to nás opravdu těší. Většina našich členů je ze sídliště a z blízkého okolí, takže skutečnost, že i na takovém místě můžeme zahradničit, opékat buřty a pobývat v přírodě, je pro nás velmi cenná. Snažíme se na zahrádce nejen zahradničit, ale i pořádat různé komunitní akce.

Jaké akce to jsou? Co se na Paletce děje během roku?

S ohledem na skutečnost, že je Paletka stále ještě nový projekt, věnujeme většinu času jejímu zvelebování. Vedle toho děláme hlavně workshopy na různá témata, slavíme otvírání i zavírání sezóny a setkáváme se s členy. Daří se nám se z toho zatím nezbláznit, ale naštěstí máme mezi členy širokou podporu. Podle ohlasů věříme, že mají naše aktivity pozitivní vliv na komunitu.

Už tušíte, co se letos objeví na programu Zažít město jinak ve vaší zahrádce?  
Budeme vzpomínat na dobu před 30 lety. Máme v plánu připravit Sousedský stůl plný dobrot, které nám chutnaly tehdy a které jsou „in“ teď. Také bychom rádi vyvěsili fotky a vzpomínky na dobu dávno minulou na plot se školkou. A pro ty, kteří si rádi hrají, budeme skákat gumu, cvrnkat kuličky, házet céčka a dělat i jiné aktivity spojené s naším dětstvím.

Na co se v rámci Zažít město jinak 2019 těšíte? 
Těším se na akci jako takovou. Loni to pro nás byla velká zkušenost, ale i příležitost potkat spoustu zajímavých lidí.