Chceme nastartovat další změny, říká Karolina ze Zažít Pohořelec jinak

Chceme nastartovat další změny, říká Karolina ze Zažít Pohořelec jinak

Jednou z 85 pražských sousedských lokalit Zažít město jinak bude letos poprvé také Pohořelec. Co plánuje organizátorka Karolina Kučerová a na co se sama těší? Přečtěte si rozhovor. 

Jak ses o Zažít město jinak vůbec dozvěděla? A jak se napadlo se přímo zapojit?

Ani už si to nepamatuju, akci navštěvuji každým rokem už asi deset let. S rodinou si děláváme takové okruhy po více lokalitách, pokaždé trochu jiné. Poslední kapkou k odhodlání byl letos fakt, že se nám na Praze 1 zásadně obměnila politická reprezentace a nálada vůči sousedskému životu pookřála. Zatímco dříve to byly samé klacky pod nohy, tentokrát doufám dostaneme podporu a to mě povzbudilo zkusit to i u nás. Doufám že splníme očekávání. Náš organizační tým teprve zraje, ale určitě by nefugoval bez mé produkčně geniální sestry Zuzky.

Řekneš nám víc o své“ lokalitě? Čím je specifická?

Pohořelec je další náměstí – parkoviště. Slouží hlavně turistům, návštěvníkům Hradu, filmařům, místní rychle projdou a nemají důvod ani prostor se zde zdržet. Postupně nám tu zmizela většina občanské vybavenosti – lékárna, lahůdky atd. Před několika lety se nám pomocí občanského aktivismu podařilo zachránit pobočku knihovny, takže alespoň toto nám zůstalo. Proto bych pomocí jednodenní proměny tohoto prostoru chtěla nastartovat další změny. Jak by náměstí vypadalo bez aut, nebo alespoň s méně auty? Bez dvou silnic? S posezením a lidmi?

Obecně tu žije málo lidí, ať už starousedlíků nebo nově příchozích, rodin s dětmi je zde minimum. A i ti z místa každý den mizí, není tu školka, škola…  Doufám, že tahle akce pomůže hlavně nám sousedům lépe se poznat a třeba časem přizpůsobit místo, kde žijeme, našim potřebám a představám.

Už tušíš, co se objeví 21. září na programu? 

Těšit se můžete na skautský stánek oddílu Z-H-S-K sídlícího v Nerudově ulici, Hradčanské včely a malování perníčků, výtvarné workshopy pořádané zdejší pobočkou Městské knihovny, sousedský bazar a aukci, sportovní aktivity, hudební vystoupení studentů Soukromé Základní umělecké školy ORPHENICA a výbornou kávu od Kaférny Praha.

A na co se těšíš ty osobně?

Zejména na novou, vstřícnou a uvolněnou atmosféru u nás v centru, kde dlouhé roky chyběla.

Díky za rozhovor a ať se daří!

Pro konkrétnější informace klikněte na Program Zažít Pohořelec jinak.