Chceme ukázat, jaký má Žižkov potenciál, říká Veronika ze Zažít Siwiecovu jinak

Chceme ukázat, jaký má Žižkov potenciál, říká Veronika ze Zažít Siwiecovu jinak

Veronika Holčáková i parčík u zastávky Husinecká  patří k nováčkům sousedských slavností Zažít město jinak. Jak to celé vzniklo, že letos 21. září ožije i tento trochu neutěšený kout Žižkova? Přečtěte si rozhovor. 

Jak tě vůbec napadlo zorganizovat Zažít město jinak v ulici Siwiecova?
Slavnost znám jako účastník už řadu let a vždycky jsem si užívala tu pohodovou atmosféru, která panovala snad na každém místě. Takže když se ukázala možnost realizovat slavnost v parku u zastávky Husinecká, který je jinak po celý rok nevyužitý, tak jsem neváhala.
Zastupuju místního spoluorganizátora – dům Radost (dříve Dům odborových svazů), ke kterému patří právě i zmíněný parčík – a přilehlé okolí vnímáme jako velmi neutěšené. Obecně si přejeme lokalitu oživit a nabídnout místním důvody trávit zde volný čas příjemně. Zároveň souzním s myšlenkou sousedským slavností. Myslím, že je to skvělý způsob, jak se lidé – místní podnikatelé a obyvatelé – mohou potkat.

Po kolikáté se zapojuješ do organizování Zažít město jinak? Kdo tvoří tvůj tým?
Zažívám organizační premiéru Zažít město jinak. Nejužší tým sestává z přátel, kteří v okolí parku podnikají už řadu let, a znají v okolí každou kostku. Bez nich by si na to netroufla. Nicméně jinak v rámci domu Radost a parku vymýšlíme další aktivity sledující hlavní cíl – místo oživit. Takže otevíráme střešní bar s výhledy na Prahu, na podzim v sále Přítomnost otevřeme butikové kino, dvě křídla jsme vyhradili umělcům a je toho ještě více.

Řekneš nám víc o „své“ lokalitě? Čím je specifická?
Park leží v lokalitě spodního Žižkova. A byť plocha nese název „park“, až na výjimky zde lidé volný čas netráví. Zajímáme se o to, jakou náplň by bylo možné zelené ploše dát, aby se postupně změnila její tvář. A nejen parku, ale celé přilehlé oblasti, tzn. ulice Seifertova. Lokalita je na první pohled velmi frekventovaná, nachází se pár minut od hlavního nádraží. Působí ale velmi zanedbaně a špinavě. Není to místo, kde byste rádi spočinuli. A to je, myslím, škoda.

Už tušíš, co se objeví na programu? 
Kolega Matyáš, majitel kaváren Coffeespot, plánuje kavárenský koutek – lokální kavárníci nabídnou ve vzájemné spolupráci svůj sortiment. Zároveň je na programu i kávový workshop – tématem je „jak si připravit skvělou kávu doma“.
V parku se nachází workoutová klec, kterou obsadí zkušení workouteři – trenéři, kteří návštěvníkům ukážou „jak na to“, a budou mít i svoji exhibici.
Nebude chybět ani kultura – tanec, hudba, dobré jídlo a pití, a dál uvidíme. Postupně oslovuji místní podnikatele, jsem sama zvědavá, kdo s čím přijde a s čím se účastní. Nechci předjímat, ale věřím, že poskytneme pestrý program.

Na co se v rámci Zažít město jinak 2019 sama těšíš?
Těším se, že se ukáže, jaký má Žižkov potenciál a jací v něm žijí skvělí lidé. A že, pokud všechno vyjde, jak si přejeme a plánujeme, tak ožije místo, které je nyní bezprizorní a trochu smutné. Také se těším, že si lokalitu užijeme… jinak.