Těším se na přípitek s našimi sousedy a kamarády, říká Jirka z Londýnské ulice

Těším se na přípitek s našimi sousedy a kamarády, říká Jirka z Londýnské ulice

Dům číslo 38 v Londýnské ulici zapojil do Zažít město jinak Jirka Albl. Loni poprvé v rámci nultého ročníku. Co chystá na letošní rok? A jak probíhají přípravy? Přečtěte si rozhovor.    

Jak tě vůbec napadlo zorganizovat Zažít město jinak v Londýnské ulici?

Začalo se nám doma hromadit (našich třech dětech i po nás) docela dost věcí – spousta oblečení, knihy, sportovní věci, hračky a různé další věci. Samozřejmě, že jsme spoustu z toho udali po kamarádech, ale furt velká halda věcí zbývala a nechtěli jsme to jen tak hodit do kontejneru na textil. Tak jsme si řekli, že zkusíme udělat sousedský blešák“… No a jak jsme přemýšleli kdy a jak, napadla nás myšlenka udělat jej v rámci akce Zažít město jinak. Tak jsme se do toho vrhli a na první dobrou jsme byli (myslím) docela úspěšní. Bazar jsme udělali charitativní a výtěžek 12 000 Kč jsme věnovali na pomoc mentálně postiženým lidem v jednom domově.

Po kolikáté se zapojuješ do organizování Zažít město jinak? Kdo tvoří tvůj tým?

Letos to bude podruhé, gró týmu tvoří ještě moje skvělá žena Klára.

Řekneš nám víc o „své“ lokalitě? Čím je specifická?

Londýnská 38 je boží lokalita. A je typická a unikátní svými předzahrádkami před domy, které vznikly začátkem 20. století kvůli železničnímu tunelu pod nimi – aby se tunel, jednoduše řečeno, příliš hustou zástavbou nepropadl. Předzahrádku našeho domu využíváme pro akci Zažít město jinak naplno – např. zde budeme mít pódium.

Už tušíš, co se objeví na programu?

Program už je skoro hotov. Opět bude charitativní bazar na podporu lidí s mentálním postižením; velký úspěch minule sklidil korejský FOOD POP-UP, takže nyní naše bratrské korejské duo rozšiřuje tým o vlastní sestru, která přijede speciálně kvůli tomu z Koreje; v našem domě žil – již bohužel zesnulý – spisovatel a skaut pan Janka, jeho paní nám bude vyprávět zážitky a prezentovat jeho díla; těším se na boží mexickou polévku od sousedů Mariky a Pavla, sousedskou pohodu doplní stánek „od vedle“ vinárny Božská lahvice a stánek antiku Zeyer a samozřejmě nezapomínáme ani na děti, kdy máme připravenu dílnu na výrobu kalendářů a další zajímavosti. Celý den bude doplněn hudbou v podobě live koncertů projektu JUMO a DJ. Končíme v 19, začínáme ve 12!

Co tě na přípravách nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Nejvíc nás baví dávat do kupy něco smysluplného, co pak pomůže lidem, kteří to potřebují.  A nejtěžší je vydržet do konce akce střízlivej.

Na co se v rámci Zažít město jinak 2019 sám těšíš?

Těším se, že bude parádní počasí, dorazí hodně lidí, načepuju si první točené krásně vychlazené pivko Chotěboř, ženě naliji sklenku prosecca a připijeme si s našimi skvělými sousedy a kamarády.

Koukněte se i na konkrétní program akce Zažít Londýnskou jinak.