Trojitý pouliční svátek na Letné

Trojitý pouliční svátek na Letné

V sobotu 21. září ožijí tři letenské zóny komunitním a sousedským životem. Hudební vystoupení, sousedský bábovkový piknik, tančírna tanga nebo volejbalové hřiště uprostřed jindy rušné ulice –  to je jen malá ochutnávka z toho, co se bude dít tuto sobotu na Letné!

 

Třetí ročník je jen začátek – zóna Františka Křížka

Nejdelší tradici má zóna v ulici Františka Křížka, kde již třetím rokem koordinuje program Zažít město jinak divadlo Alfred ve dvoře.  „Pro nás coby pořadatele je to jedinečná příležitost jak upozornit nejen na své aktivity, ale i na činnost místních spolků a organizací,“ říká Barbora Šlapáková, PR manažerka Alfreda ve dvoře. Cílem organizátorů je, aby si na své přišli nejen noví, ale i pravidelní návštěvníci akce Zažít město jinak, proto se každý rok program obměňuje.

Jednou z velkých letošních novinek bude vystoupení Dixielandu Hudby Hradní stráže a Policie ČR. V rámci programu se pak mohou příchozí těšit na projekt Pragulic – prohlídky Prahy 7 s průvodcem bez domova, tančírnu tanga, mluvící židle od Uličník.cz nebo animační dílnu od Aeroškoly. Mezi další lákadla patří například vystoupení Cirkusu Mlejn, retro hřiště nebo sousedský stůl s pochoutkami od místních obyvatel.

 

Přines svoji bábovku a ochutnej sousedovu! – zóna Veverkova

Další letenskou lokalitou je zóna v ulici Veverkova. Cílem organizátorů, kteří se zapojili do projektu Zažít město jinak již podruhé, je touto sousedskou slavností oslovit především lidi, kteří žijí v jejím bezprostředním okolí. „Žiju na Letné celý svůj život a od vidění znám spoustu lidí, není ale moc příležitostí, jak s nimi promluvit. V některých ohledech funguje Letná jako vesnice, kde se ví, že mandl má paní Shánilová a Bistro 8 zase Jakešovi. K tomu ryzímu vesnickému charakteru nám ale ještě chybí možnost se s ostatními sousedy opravdu přátelsky potkávat a konzumovat naše ulice i jinak než jen při cestě z bodu A do bodu B,“ dodává Hanka Třeštíková, organizátorka zóny v ulici Veverkova.

Stěžejním bodem programu bude velký sousedský piknik ve stylu „přines svoji bábovku a ochutnej sousedovu“. Kdokoli může přinést svůj kulinářský výtvor. Samozřejmě nebude chybět bohatý hudební program a zajímavou novinkou bude například malování na obličej pro děti či afghánský styl malovaní hennou na ruce.

Sousedská pohoda na ulici bez aut! – zóna Čechova

Poprvé se do projektu Zažít město jinak připojila Čechova ulice, která si svou premiéru naplánovala opravdu velkolepě. Od čtrnácti hodin do deváté večer se na pódiu vystřídá nespočet kapel, mezi nimi například Smažený Zelený Rajčata. Koordinátor zóny Jiří Žujič je zapálený cyklista, kterého na myšlenku zapojit se do projektu dovedla právě představa sousedského „mejdanu“ na ulici bez aut.

Líbí se mi tahle možnost alespoň párkrát do roka vytlačit auta z centra města a vytvářet tak prostor pro lidi – zažít sousedskou pohodu,“ říká Žujič. Čechova ulice bude v sobotu k dispozici všem, kdo mají chuť se zapojit. Uprostřed silnice bude velké volejbalové hřiště, těšit se můžete na provazochodce, origami workshopy, pouštění lampiónů a mnoho dalšího.