Shánět účastníky Zažít město jinak je jako lovit pokémony, říká Karolina z Nuselských schodů

Shánět účastníky Zažít město jinak je jako lovit pokémony, říká Karolina z Nuselských schodů

Karolina Mendlová a Šimon Fiala nejsou jen přátelé. Jsou to také Přátelé Nuselských schodů. Přečtěte si rozhovor s Karolinou o tom, co tato iniciativa po celý rok dělá, co se chystá na letošní Zažít město jinak nebo třeba o tom, jaký sociální přesah mají jejich akce. Poprvé také můžete přispět přímo na květiny, které od 21. září zvelebí okolí Nuselských schodů. Vyberte si k kategorií levné, střední a luxusní. Fotky květin k „adopci“ najdete přímo v rozhovoru. 

Jak vás vůbec napadlo zorganizovat Zažít město jinak na Nuselských schodech?

Iniciativa Přátelé Nuselských schodů vznikla před třemi lety s cílem všeobecně pozvednout veřejný prostor tohoto vinohradsko-nuselského zákoutí. Volíme k tomu různé cesty. Nedostatek údržby ze strany města například řešíme svépomocnými úklidy odpadků a partyzánským zahradničením. A když jsme přemýšleli, jak na Nuselské schody dostat kulturu a společenský život, byla akce Zažít město jinak jasná volba.

Po kolikáté se zapojujete do organizování Zažít město jinak? Kdo tvoří váš tým?

Letos se zapojujeme do Zažít město jinak už potřetí. Hlavním organizátorem jsem já, ale velmi aktivně se angažuje  Šimon Fiala. S dílčími úkoly pak pomáhají další kolegové z širších a užších kruhů. Velký kus práce je ale na samotných účastnících – stánkařích a kustodech jednotlivých aktivit, které umisťujeme na podesty schodů. Je na nich, aby si vymysleli zajímavý program, dáváme prostor jejich kreativitě.

Řeknete nám víc o „vaší“ lokalitě? Čím je specifická?

Nuselské schody jsou vlastně takový bulvár. Mají asi 8 metrů na šířku a 12 velkých podest. Na každé podestě se něco děje, je tam stánek nebo aktivita. Navíc je zde přilehlá kaplička, u které máme malý „stage“ s hudební produkcí. Tím jsme unikátní oproti jiným lokalitám, které se konají buď na ulici (kde složitě řeší zaparkovaná auta) nebo ve vnitrobloku.

Už tušíte, co se objeví na programu Zažít Nuselské schody jinak?

Mimo zajímavé jídlo a pití, které se letos snažíme co nejvíc přizpůsobit stylu zero waste, na návštěvníky také čekají různé workshopy a aktivity, hudba, hry pro děti a další. Už druhým rokem je naším největším tahákem partyzánské zahradničení neboli street gardening. V pásech zeleně podél Nuselských schodů vytvoříme záhony, do kterých pak budeme sázet keře a trvalky. Kdokoliv může přijít a něco si zasadit. Nářadí, sazenice i rady zkušených zahradníků budou k dispozici.

Mimo jiné se snažíme také o sociální přesah akce či edukaci obyvatel. Každoročně zveme průvodce bez domova z Pragulic. Loni se k nám na Zažít město jinak přidal místní nízkoprahový klub Beztíže, který nabízí volnočasové aktivity, terénní program a poradny pro dospívající mládež ze sociálně slabších rodin. A jsme moc rádi, že do toho s námi jdou letos znovu. Stejně jako projekt Nové háro, což je onkologický projekt, kdy jejich vyškolení kadeřníci stříhají zdarma vlasy, které jsou následně použité pro výrobu paruk pro nemocné pacienty. Během loňského ZMJ u nás ostříhali 12 dobrovolníků.

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Na přípravách nás baví shánět účastníky Zažít město jinak. Je to jako lovit pokémony. Jako nejtěžší se zatím jeví příprava záhonů pro sázení. Řemeslníci jsou drazí a vše je problém, od parkování až po nutnost dělat vše ručně, protože technika se na schody nedostane. Problém jsme také paradoxně měli se záborem. ÚMČ Prahy 2 nám zábor nechtěl povolit, protože by naše aktivity na schodech mohly být překážkou v pohybu nevidomým. Rozhodli jsme se to obrátit v naší silnou stránku. Pokud se vše podaří, nevidomí budou letos na Nuselských schodech mít vlastní aktivitu a zprostředkují návštěvníkům zážitek z pohybu po městě bez zraku.

Na co se v rámci Zažít město jinak 2019 sami nejvíc těšíte?

Doufáme, že si letos spolu se Šimonem stihneme zasadit alespoň jeden keř či trvalku. Loni byl o sázení tak velký zájem, že než jsme se stačili rozkoukat, bylo zasázeno i zalito.

Co se na Nuselských schodech děje během roku a má vaše aktivita nějaké dlouhodobější dopady na komunitu?

Před pár dny bylo Přátel Nuselských schodů 1111. Tedy tolik nás sleduje na Facebooku. Podařilo se nám vybudovat „tvrdé jádro“ kolegů, kteří řeší operativní záležitosti a organizují, podpůrnou sít místních podniků a institucí a masu lidí, které naše aktivity zajímají a rádi se připojí. Společně s ÚMČ Praha 2 a Nadací O2 jsme loni také založili malý park, který je v péči sousedů. Květiny jsme zasadili během loňského Zažít město jinak. Vodu sbíráme ze střechy přilehlé kapličky a kdokoliv jde kolem, může zalít.

Během letních měsíců pořádáme sousedské brunche či květinové swapy. A samozřejmostí jsou pravidelné úklidy Nuselských schodů a jejich blízkého okolí.

Nuselské schody mají ale i svou „stinnější“ stránku a tou jsou drogově závislí spoluobčané. Vyskytují se okolo kapličky nebo v prostoru nad výjezdy z tunelů, kde si drogy aplikují. Jejich existence jsme si vědomi, nezavíráme před tím oči. Proto jsme loni ve spolupráci s organizací Progress do prostoru před kapličku instalovat Fixpoint kontejner na injekční odpad, abychom tak aspoň zabránili zvýšenému výskytu použitých injekčních stříkaček v okolí.

Partyzánské sázení a zvelebení Nuselských schodů můžete letos poprvé podpořit přímo svým příspěvkem. Vyberte si ze široké nabídky květinu, která je vám sympatická, a tu „adoptujte“. Zběhovec, řebříček, udatna a bergenie patří k nejlevnějším kytičkám, ve střední cenové kategorii můžete volit mezi třezalkou, zimolezem, tavolníkem, perovskií a mochnou a nebo se „rozšoupněte“ a pořiďte si (a kolemjdoucím) třeba ořechokřídlec, abélii, zanici, hlohyni nebo kolkvícii.