Překvapilo mě, že ZMJ v Brně nikdo neorganizuje, říká Sandra Silná

Překvapilo mě, že ZMJ v Brně nikdo neorganizuje, říká Sandra Silná
Zažít město jinak – Brno Botanická/Tyršův sad | ul. Botanická | FB | 21. září 2019, 11:00-18:00

Zažít město jinak už dávno není jen pražskou doménou: letos se v nejrůznějších podobách objeví i ve 29 městech po celé republice. V každém z těchto měst se totiž našli lidé, kterým se tahle myšlenka natolik zalíbila, že jsou každoročně ochotní se na několik týdnů (a často spíše měsíců) naplno ponořit do organizace místních slavností – a to vše prosím dobrovolně. Pojďme si posvítit na Brno, kde se po 14 letech objevila první místní organizátorka ZMJ.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Jednak jsem se rozpomněla na svá pražská léta, kdy jsme se do ZMJ s břevnovskou husitskou farností zapojovali a napadlo mě tuhle tradici přenést do Brna, kde jsem teď farářkou (taky mě překvapilo, že ZMJ v Brně dosud nikdo neorganizuje). Druhak kostel, Husův sbor na Botanické v Brně, kde teď působím, slaví v době konání ZMJ 90. výročí otevření veřejnosti a chtěla jsem, abychom ho v tu dobu skutečně co nejširší veřejnosti nějakou formou otevřeli, no a pak už byl jen krůček k tomu propojit obojí.

Kdo všechno tvoří váš tým? A jak dlouho akci připravujete?

V týmu jsme teď dva až čtyři. Mozkem akce jsem já, ale pomáhá mi i partner Roman, dále kamarád – pan kavárník Martin, provozující kavárnu jen kousek od kostela, no a snažím se zapojit i lidi z farnosti. Slavnost chystáme od června, volným tempem, aby nás to nepřestalo bavit. Vystupující se buď hlásí sami, anebo je oslovujeme osobně či mailem.

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? A co se objeví na programu?

Husův sbor je kulturní památka stará 90 let, jedna z prvních funkcionalistických staveb na území tehdejšího Československa, která má vedle chrámových prostor integrovaný i divadelní sál a restauraci, společenské prostory. Mnoho lidí tu stavbu vůbec nezná, neidentifikuje. Okolí tvoří krásný park, původně městský hřbitov. Na programu bude hudba, a to jak živá, tak dj’s vinylový set, dále komentovaná prohlídka kostela s architektem, brunch-piknik v parku, možnost výměny knih a oblečení, pokud to klapne, tak autorské čtení a dále program pro děti (divadlo, tvůrčí dílna). Zveme i podniky z přilehlého okolí, aby u kostela rozbily své stánky, takže bude káva, různé nápoje a občerstvení.

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Baví mě dělat něco pro místní „komunitu“, sousedy i ostatní, kteří přijedou a přijdou. Nechci dělat nějakou bombastickou akci, spíš prostě jen ukázat, že něco, co se děje kolem kostela a v něm, není věc jen pro určitou malou skupinu lidí, ale že jsme otevření a „normální“ součástí téhle společnosti. Nejtěžší je pro mě teď najít dostatek energie a na nic nezapomenout, aby pokud možno vše proběhlo v pohodě. Jo a vymodlit si dobrý počasí.

Organizujete sousedské aktivity i během roku?

Sousedské akce organizuju pravidelně, nejvíc společné obědy – brunche, v neděli po bohoslužbách. Pak i různé kulturní akce v kostele.

Nějaký vzkaz?

No já se asi těším na ten den jako celek a čím mě překvapí …  a (v dobrém) i na to, až to bude za námi.