Zažít ostravské Krpole bez předsudků

Zažít ostravské Krpole bez předsudků

Zažít město jinak se občas koná náhodou. V Dobříši si ho s něčím spletli, ale už ho pořádají taky, v Ostravě odpadla jiná konkurenční“ akce. Nevadí, hlavní je, že sousedění bude a možná se někteří sousedé i přestanou stydět a nakonec jim někdo dokonce poplácá po rameni, jak věří Zuzana Vojkůvková, organizátorka z Ostravy – Krásného pole.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Tuto akci registrujeme samozřejmě už dávno a vždy jsme měli touhu se připojit. Bohužel ve stejném termínu jsme organizovali jinou velkou a oblíbenou akci. Ta se ale letos nemůže z organizačních důvodů uskutečnit, a tak jsme se pustili do sousedské slavnosti. Nemůžeme přeci dopustit, aby lidé v našem obvodě přišli v září o společné setkání a zábavu! Navíc si myslíme, že tu žije spousta šikovných a zajímavých sousedů, jak mezi rodilými Krasničany, tak mezi nově přistěhovanými a tohle je skvělá příležitost, jak se navzájem lépe poznat.

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete vystupující“?

Jádrem organizátorů je Tým léta, šest kamarádek, které se již několik let baví vymýšlením a pořádáním různorodých akcí, společně s místostarostkou MO Ostrava-Krásné Pole Zdeňkou Kláskovou, u které náš tým vždy nalezne pochopení a podporu pro své bláznivé nápady. S nápadem jsme oslovily snad úplně všechny. Pomohly jsme si samozřejmě výzvou na FB nebo rozvěšením plakátů, ale nejvíc jsme vsadily na osobní kontakt. Protože náš obvod funguje spíše na bázi vesnice a my jsme tomu rádi, tato osobní setkání se ukázala jako nejpřínosnější. Ať už se jednalo o diskuzi s maminkami na hřišti nebo hození výzvy chlapům u piva v našich dvou místních hospodách.

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? 

I přesto, že se náš obvod pořád rozrůstá, touha mít „vesnické vztahy“ pořád zůstává. Má to samozřejmě i své slabší stránky, např. lidé se pořád před sebou trošku stydí a nechtějí se „chlubit“, že něco umí. Někteří pořád mají obavu nebo předsudky, co si o nich okolí pomyslí, vůbec je nenapadne, že je můžou poplácat po rameni a ocenit jejich snahu. Já osobně této akci říkám Zažít Krpole bez předsudků a budu moc ráda, když se nám aspoň trošičku podaří prolomit tyto nesmyslné bariéry. Těším se na to, až si lidé mezi sebou pochválí své výrobky a ocení se navzájem. Velmi si vážím těch, kteří se ozvali na naši výzvu sami, řekli že chtějí buď pomoci nebo, že umí a dělají to a to a jestli to k něčemu bude a společně jsme pak vymysleli, jak nejlépe jejich ochotu „prodat“.

Co se objeví na programu?

Náš program je nakonec velmi pestrý, od prodejních výstav ručních výrobků, ať už šitých, či háčkovaných nebo umělecká díla ze dřeva, přes hudební nebo taneční a sportovní vystoupení až po nekonečné množství domácích dobrot. K mnohým z nich nám svůj výtečný chleba poskytne Vřesinská pekárna a zapít je budou moci hosté i pivem nového  místního pivovárku Medojed. Můžu prozradit, že návštěvníci si budou moci posilnit např. hasičskou zelňačkou, gulášem nebo prdelankou či andělskými žebry. Nebudou chybět domácí koláče a dezertíky našich místních umělkyň. O výbornou kávičku se nám postará firma Mental Café a my jsme moc rádi, že naše pozvání přijali.

Mohu slíbit, že diváci uslyší ukulele i klávesy, přednes i zpěv, pro děti i dospělé bude nachystaná stěna pocitů, děti si mohou zasoutěžit v kreslení obrázků, jsou pro ně připraveny dílny, kde si mohou vyrobit a ozdobit trička nebo tašky, místní knihovna si pro ně připravila spoustu zajímavých kvízů a Ateliér Jepice a Divadlo Smíšek bude pro ně krásným zpestřením. Velkým zážitkem jistě bude akční ukázka první pomoci týmu Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje se zapojením First respondentů. Nesporně zajímavým by mělo být Křeslo pro hosta, kde usedne náš pan starosta Ing. Výtisk, pak ředitel místní ZŠ Mgr. Václavek a speciálním hostem se stane traumatolog MUDr. David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby MSK, místopředseda Vodní záchranné služby Ostrava a mimo jiné také organizátor Memoriálu Michala Pětroše.

Pro potěchu ucha nám odpoledne zahraje dívčí kapela GoodMates a večer se můžeme těšit na Vřesband. A to samozřejmě ani zdaleka není všechno.

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Já osobně mám nejraději samotný začátek, vymýšlení plánu, programu, shromažďování nápadů, takovéto fantazírování kolem a kolem. Oslovování a přemlouvání lidí, přetahování jich na naši stranu. A zároveň bývá obtížné přesvědčit některé lidi, že mají co nabídnout, že nebudou trapní a že je přece skvělé si umět ze sebe udělat srandu. Ale u nás spolupráce skvěle funguje, euforie je nakažlivá, takže nakonec vždy vše klapne.

Organizujete sousedské aktivity i během roku?

Tým Léta pořádá během roku čtyři akce od Rozloučení s létem, přes Krasnické strašení, Šparaku, nezlob se, až po Svatojánskou noc nebo Masopust, vždy za podpory MO Krásné Pole. Tyto akce jsou oblíbené a jsou moc fajn, přesto např. obnovení tradičního masopustního průvodu, na kterém se podílelo vícero lidí, podobně jako teď na sousedské slavnosti, bylo velkým úspěchem. Spojilo se nadšení pár dobrovolníků, různých spolků, obyčejných lidí a městského obvodu a podařilo se obnovit opravdu moc krásnou akci.

Na co se v rámci vašeho letošního Zažít město jinak nejvíc těšíte?

Na atmosféru, na ten koktejl emocí smíchaný z napětí, ať je vše perfektní, nervozity a zároveň těšení se na to, co přijde, úsměvů dětí i dospělých, směsky různých vůní i chutí.

Věřím, že tato naše společná akce, na které se podílí spousta dobrovolníků i místních sdružení bude krásnou oslavou babího léta. Srdečně tímto zvu nejen naše krasnické spoluobčany, ale i další návštěvníky, aby mohli sami posoudit, čím je náš obvod zajímavý a čím se odlišuje od dalších ostravských obvodů. V některých městech se snaží o vznik komunity. To my naštěstí nemusíme, my komunitou jsme, jen se musíme snažit, aby to tak zůstalo a Zažít město jinak je k tomuto naprosto perfektní příležitostí.

 

Na fotce je místostarostka MO Krásné Pole, Zdeňka Klásková a zástupkyně Týmu Léta, Zuzana Vojkůvková.