Dobrá společnost zve na Zažít Chotěboř jinak

Dobrá společnost zve na Zažít Chotěboř jinak

Zažít Chotěboř jinak | web  | 14. 9.  od rána do tmy náměstí Chotěboř

Jak víte, Zažít město jinak už dávno není jen pražskou doménou: letos se v nejrůznějších podobách objeví i ve 32 městech po celé republice. V každém z těchto měst se totiž našli lidé, kterým se tahle myšlenka natolik zalíbila, že jsou každoročně ochotní se na několik týdnů (a často spíše měsíců) naplno ponořit do organizace místních slavností – a to vše prosím dobrovolně.  Dnes se podíváme do Železných hor a povídáme si s organizátorkou Lenkou Dolanovou.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Zažít město jinak jsme ve spolupráci s dalšími lidmi a organizacemi pořádali třikrát v Jihlavě a jelikož působím také v Chotěboři, kde na náměstí vznikl nový prostor Zastavkafe, napadlo nás uspořádat akci i tady. Prvotní motivací je samozřejmě oživení dané lokality, propojení lidí, kteří už jsou nějak aktivní s těmi, které by to mohlo k nějaké aktivitě ponouknout. Užít si společně den venku s jiným programem, než jaký se tu na veřejných prostorách obvykle koná. Přinést na náměstí aktivity, které obvykle děláme spíš třeba na svých dvorcích a zahradách. 

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete vystupující?

Náš tým tvoří zejména lidi pohybující se okolo spolku Dobrá společnost, ne nutně jeho členové, celkem je zapojeno kolem osmi deseti lidí. Zázemí je v kavárně Zastavkafe. Akci jsme naplánovali zhruba před tři čtvrtě rokem a intenzívněji na ní pracujeme poslední dva měsíce. Účastníky hledáme zejména mezi aktivními lidmi, kteří působí v Chotěboři a okolí, většinou se mezi sebou známe. Chystáme také různé výzvy k zapojení pro všechny, kdo budou mít zájem. 

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? A co se objeví na programu?

Malé město na Vysočině, poblíž Železných hor. V poslední době tu dochází k různým zajímavým, zejména občanským, aktivitám v oblasti vzdělávání a kultury, nicméně v oblasti péče o veřejný prostor a zapojení lidí do veřejného dění jsou tu značné rezervy. Na programu se objeví společná snídaně, cvičení jógy, divadlo pro děti, koncerty, trh místních produktů, různé dílny, výstava komixů, besedu s městským architektem, dobročinný bazar, večerní promítání filmu… Budou tu i různé odpočinkové koutky a dobré občerstvení. 

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Baví nás vymýšlení programu a přemýšlení nad tím, jak proměnit prostor náměstí. Těžké je získávání všemožných povolení a hlídání, aby vše bylo včas a na nic a na nikoho se nezapomnělo. 

Organizujete sousedské aktivity i během roku? A pro ty, kdo neorganizují poprvé: Má vaše ZMJ nějaké dlouhodobější dopady na komunitu? Vzniklo díky vaší slavnosti něco úplně nového?

Dobrá společnost organizuje různé aktivity v průběhu celého roku, například čtenářské dílny, sousedské výměny, promítání filmů, akce pro děti a podobně.  

Závěrem nás zajímá, na co se v rámci vašeho letošního Zažít město jinak nejvíc těšíte? Chcete ještě něco sousedům vzkázat?

Těšíme se, že si užijeme celý den na náměstí a doufáme, že se zapojí se co nejvíc lidí. A že se tím rozšíří skupina lidí, kteří se zajímají o dění ve městě a budou třeba v budoucnu spolupracovat na dalších podobných aktivitách.