Nejvíc mě baví samotní lidé, jejich angažovanost, chuť se zapojit, říká Karolína Plachá z Jistebnice

Nejvíc mě baví samotní lidé, jejich angažovanost, chuť se zapojit, říká Karolína Plachá z Jistebnice

Zažít Jistebnici Jinak | web | FB | 21. září 15.00 – 22.00

Zažít město jinak už dávno není jen pražskou doménou: letos se znovu, v nejrůznějších podobách objeví i ve 32 městech po celé republice. V každém z těchto měst se totiž našli lidé, kterým se  myšlenka slavnosti natolik zalíbila, že jsou každoročně ochotní se na několik týdnů (a často spíše měsíců) naplno věnovat organizaci místních slavností, a to vše dobrovolně. Zeptat se tak můžeme Karolíny Plaché, jaké je to organizovat Zažít město jinak prvně v Praze a pak v Jistebnici.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Do Jistebnice jsme se přestěhovali s přítelem z Prahy a ještě s kamarádkou jsme založili spolek Naplaveno, který má za cíl propojovat lidi skrze kulturu. Organizovali jsme s přítelem do teď ZMJ na Praze 4 (Spořilov – Náměstíčko) a chtěli jsme zjistit, jak by to šlo na malém městě a jestli by o to vůbec byl zájem. Pro ZMJ v Jistebnici se nadchla aktivní obyvatelka Zuzka a stala se tak se mnou hlavní organizátorkou.

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete „vystupující“?

Hlavní jsme my dvě se Zuzkou. Jsme vizionářky, které oslovují další lidi, spolky, radnici. A zatím to vypadá, že máme velkou podporu. Je kolem nás teď okolo dvaceti dalších velmi aktivních lidí a přátel, kteří se zapojují a přinášejí své nápady, věnují akci svůj čas. Akci připravujeme od jara. Nikdy dříve tu taková akce nebyla a tak se snažíme pečlivě vše připravit a na nic nezapomenout. Vystupující oslovujeme skrze naše kontakty. Je pro nás důležité vytvořit směs zajímavých a různých lidí složenou jak z místních tak z přespolních umělců a obyvatel.

Čím je vaše lokalita specifická? A co se objeví na programu?

Na rozdíl od Prahy či jiných větších měst se tu lidé znají a celkem běžně potkávají. To ale neznamená, že by akci nepotřebovali. Chceme nabídnout jiný pohled na prostor před radnicí a v tzv. prostoru „Za Zámečkem“. Chceme vytvořit prostor, kde se budou moci lidé „potkat jinak“. Například jsme pozvali ZUŠ Sedlec-Prčice a sbor ZŠ Jistebnice. Tato města jsou od sebe vzdálená pouhých 12 km, ale dělí je kopec a hranice dvou krajů, takže není příliš prostoru se navzájem potkat. Také je pro nás důležité večerní promítání historických fotek Jistebnice a dílna malování náměstí. Očekáváme od toho, že společně nahlédneme na své město novým pohledem.

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Nejvíc mě baví samotní lidé, jejich angažovanost, chuť se zapojit. A pak jsem zvědavá, jestli se všechny ty naše nápady podaří.

Má vaše ZMJ nějaké dlouhodobější dopady na komunitu? Vzniklo díky vaší slavnosti něco úplně nového? 

V únoru jsme založili spolek Naplaveno, který započal svou činnost organizací netradičního masopustu, který podpořil sousedství a komunitu v osadách Stružinec a Nehonín a máme v plánu podobné další akce. Místní lidé se angažují v mnoha spolcích a seskupeních a aktivita a zájem jim nechybí.

Na co se v rámci vašeho letošního Zažít město jinak nejvíc těšíte? 

Těším se, jak dopadne soutěž o nejlepší podzimní buchtu a jaké všechny kousky ochutnáme, na přátelskou atmosféru a na setkání s dalšími zajímavými lidmi.

Na fotce jsou organizátorky Karolína Plachá a Zuzana Dlouhá.