„Malostranské parkoviště“ bez aut již zítra

„Malostranské parkoviště“ bez aut již zítra

Malostranské náměstí se do sousedské slavnosti zapojí letos již podruhé. Vznik zóny na chodnících kolem parkoviště inicovali občané Malé Strany a Hradčan, kteří chtějí navrátit náměstí lidem. Kromě Zažít město jinak totiž místní organizují také petici za zrušení parkoviště v dolní části Malostranského náměstí.

Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan, které za peticí stojí, má podporu Útvaru rozvoje hlavního města Prahy a politické reprezentace na Malé Straně i na magistrátu. Snaha o zrušení parkoviště není novinkou, ale až letos vznikla petice žádající odstranění parkoviště, pod kterou se již podepsalo téměř tři tisíce občanů. Primární snahou sdružení je dostat sousedy, kterým auta vzala přirozené místo pro setkávání, opět do ulic, aby se navzájem potkali, poznali a vytvořili si užší vazby.

Zároveň ale organizátoři myslí dopředu a nechtějí si nechat v budoucnosti od aut osvobozené náměstí sebrat jinými zloději ducha Prahy – turistickými restauracemi nebo tržištěm s cetkami. Klíčová je snaha vyvolat širokou debatu odborníků a veřejnosti o tom, co s náměstím, až iniciativa místních dobře dopadne a občané se nebudou muset prosmýkat mezi zaparkovanými auty.

Pokud zavítáte na Malostranské náměstí, můžete zažít prohlídku okolí z pohledu průvodců se zkušeností se životem bez domova. Děti si budou moct užít pohádkvé čtení a o hudební zážitky se postarají Romano trajo nebo Pražský pouťový orchestr. Dále proběhne módní vsuvka Pavla a Olgy Michálkových a do programu se zapojí i senioři ze Života 90.

 

Podívejte se na videopozvánku na Malostranské náměstí.