Chceme lidi pozvat do ulice, kam třeba normálně nezajdou, nebo tu dlouho nebyli, říká Martina Erbsová z Hradce Králové

Chceme lidi pozvat do ulice, kam třeba normálně nezajdou, nebo tu dlouho nebyli, říká Martina Erbsová z Hradce Králové

Zažít Hradec Králové jinak – Tomkova, Klicperova, Svatojánské nám.| webFB | 20. 9. 16.00 – 21.00  

Zažít město jinak už dávno není jen pražskou doménou: letos se znovu, v nejrůznějších podobách objeví i ve 32 městech po celé republice. V každém z těchto měst se totiž našli lidé, kterým se  myšlenka slavnosti líbí natolik, že jsou každoročně ochotní se na několik týdnů (a často spíše měsíců) naplno věnovat organizaci místních slavností, a to vše dobrovolně.  Rádi jsme si popovídali s Martinou Erbsovou z Hradce Králové, která slavnosti připravuje hned na několika místech.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

V Hradci jej organizujeme již po několikáté. Se sousedskými setkáními jsme s kolegyní Natálií začaly v roce 2014, pod místním názvem Zaber Hradec!, kdy jsme chtěli aktivizovat spoluobčany, aby si užili město i bez oficiálního programu, že si „zábavu“ v ulicích mohou zorganizovat i sami. Ukázat, že to není tak těžké. A po 5 letech musím říci, že se řada aktivit do veřejného prostoru skutečně přesunuje. A zásluhu na tom má víc subjektů např. NUUK, z.s., které každý měsíc organizují na náplavce velmi úspěšné Nábleší.

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete a jak oslovujete „vystupující“?

Aktuálně je to náš tým Centra uměleckého vzdělávání, které koordinuje aktivity na „starém městě“, ale je skvělé, že se pro  letošek přidaly další hradecké subjekty, které budou ve svých lokalitách také ZMJ organizovat. A máme velmi dobrou spolupráci s městem, kde odbor hl. architekta organizuje Evropský týden mobility, jehož jsme součástí a tak máme o dost jednodušeji zařízené tzv. zábory. Co se týče programu, tak oslovujeme místní organizace, jestli a jak se chtějí prezentovat, např. vinotéka In Vino v čele s Martinou Součkovou domlouvá několik koncertů a přišla s myšlenkou přesunout termín na pátek, aby lidé z centra neprchli pryč, ale po práci si užili město.

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? A co se objeví na programu?

Je to historické centrum, nežije zde mnoho starousedlíků, je zde řada administrativních míst, ale také se sem přes obědy jezdí do restaurací a kaváren, večer pak do barů. Bohužel je velkou nevýhodou stále nedořešené parkoviště, které se nachází Velkém náměstí. A to je opravdu nelichotivá rarita mezi jinými historickými náměstími. Nu a my jsme se rozhodli, tím že sídlíme v budově galerie moderního umění, přesunout pozornost do jedné zadní ulice, kde sídlí řada zajímavých organizací a dát jim prostor, a lidi pozvat do ulice, kam třeba normálně nezajdou, nebo tu dlouho nebyli.

V programu to bude řekla bych standardní nabídka workshopů, koncertů, ochutnávek jídel, nějaké soutěže, promítání, vernisáž a oslovili jsme plzeňské Bosoviště, aby nám přivezli jejich pověstný program pro bosou chůzi, tak na to se já těším nejvíc.

Co je na přípravách akce nejtěžší?

Být v kontaktu s lidmi a získat od nich informace o jejich programu, navíc přes léto, kdy jsou dovolené, tak to mají asi všichni ostatní organizátoři.

Organizujete sousedské aktivity i během roku?

Myslím, že ZMJ má svůj podíl na tom, že se v Hradci daří dělat kulturu a setkání ve veřejném prostoru. Že je to ten iniciační krok, zavedená značka, na kterou se slyší, dodá sebevědomí, místní organizátoři se k ní přidají a pak se přidávají další a v Hradci je to vidět. Tím, že v Hradci nemáme nějaký méně oficiální kulturní klub, tak děláme kulturu na ulici. A slyší na to třeba i komise místní samosprávy (obdoba obvodů nebo městských částí).

Na co se v rámci vašeho letošního Zažít město jinak nejvíc těšíte? 

Doufám, že se nám letos podaří přimět lidi, aby si donesli své památníčky z dětství a nechali si do nich od svých sousedů něco namalovat…