Těšíme se na proměnu frekventované ulice na bezpečné místo, říká Šárka Krůtová z Dobříše

Těšíme se na proměnu frekventované ulice na bezpečné místo, říká Šárka Krůtová z Dobříše

Zažít Dobříš jinak | 14. září od 8.00 | Komenského náměstí a ulice Za Poštou

Nejen Praha, ale i 32 dalších měst po celé republice se letos zapojuje do pořádání slavností Zažít město jinak. V každém z těchto měst se našli lidé, kterým se  myšlenka slavnosti natolik líbí, že jsou každoročně ochotní se nejméně na několik týdnů naplno věnovat organizaci místních slavností. A to vše dobrovolně. Ptali jsme se tentokrát Šárky Krůtové, jak to s organizací 1. ročníku vypadalo u nich na Dobříši.

Po kolikáté se město Dobříš zapojuje do projektu Zažít město jinak? Kdo tvoří váš tým a jak dlouho akci připravujete?

Město Dobříš se k tomuto projektu letos připojuje poprvé. Myšlenka uspořádat tzv. sousedské slavnosti vzešla od vedení města. Tým tvoří členové komise pro projekt Dobříš – Zdravé město a místní Agenda 21. Na akci pracujeme průběžně od června a vystupující oslovujeme z řad spolků.

 Co vás inspirovalo k zorganizování této akce na Dobříši?

Chceme nabídnout občanům či spolkům novou akci, na které se budou moci sami podílet.

 Už tušíte, co se letos objeví na programu?

Jelikož se jedná úplně o první ročník, kdy se bude tato akce představovat dobříšské veřejnosti, došlo u projektu Zažít město jinak k propojení již tradičních akcí – Dobříšských regionálních trhů a projektu Dobří(š) v pohybu. V sobotu 14. září 2019 budou dopoledne probíhat regionální trhy na Komenského náměstí, kde bude přichystáno mimo jiné také hudební zpestření a posezení. V části ulice Za Poštou, která bude pro dopravu uzavřena, chystáme se spolky dílničky, bazar, pohybové aktivity apod. V rámci dopoledne bude také vyhlášen vítězný projekt participativního rozpočtu „Tvoříme Dobříš 2019“.  Dobří(š) v pohybu, která funguje už 4. rokem a vrcholí právě v sobotu 14. 9. 2019, bude probíhat již v týdnu před tímto termínem. Zapojené sportovní spolky mají připravený program pro děti a rodiče, přičemž oni sami si mohou právě zvolit, jaké aktivitě by se chtěli ve školním roce věnovat. Anebo si jen vyzkouší něco nového. 

 V jaké lokalitě budou slavnosti probíhat?

Jedná se především o lokalitu Komenského náměstí a část ulice Za Poštou, kde se uskuteční podstatná část dopoledního programu. Odpoledne bude program (v menším rozsahu) připravený ještě na hřišti Boženy Němcové a také v Prokopově zahradě.

 Kdo všechno se může na akci přihlásit?

Přihlásit se můžou jednotlivci, spolky i podnikatelé s tím, že akce není komerčního charakteru (prodejní jsou pouze trhy).

 Na co se vy osobně těšíte nejvíce?

Asi na to, že se část ulice Za Poštou, která je v rámci školního roku poměrně frekventovaná, promění v bezpečné místo pro různé aktivity (kreslení chodníkovými křídami, chodníkové hry, šití deky atd.) a na setkání lidí.