Známe se přes plot, říká Tomáš Koňařík ze Zažít Hostivici jinak

Známe se přes plot, říká Tomáš Koňařík ze Zažít Hostivici jinak

Zažít Hostivici jinak/ FB/ 21. září 14.00 – 23.59

Letos se znovu, v nejrůznějších podobách, objeví slavnosti Zažít město jinak i ve 32 městech po celé republice. V každém z těchto měst se našli lidé, kterým se  myšlenka slavnosti natolik líbí, že jsou každoročně ochotní se na více než několik týdnů naplno věnovat organizaci místních slavností. A to vše dobrovolně. Dnes jsme si povídali s Tomášem Koňaříkem ze spolku HOme, který slavnosti připravuje v Hostivicích.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Náš spolek se do projektu Zažít město jinak zapojil poprvé vloni a protože se nám jeho myšlenka líbila, připojujeme se i letos. Rádi bychom upozornili na místa v Hostivici, která už máme pod kůží tak nějak tradičně zažitá” a u kterých pomalu přestáváme vnímat jejich původní smysl nebo další možnosti využití. Minulý rok jsme v několika ulicích označených jako obytná zóna uspořádali aktivity, které měly připomenout hlavně řidičům, že jde o klidovou zónu, kde mají chodci přednost před auty. Mohou si tu před domy hrát děti a měly by se cítit bezpečně. Letos jsme akci pojali kulturně a pořádáme letní kino. Hostivice se stále rozrůstá. Cení se každá příležitost, kdy se můžeme setkat s přáteli, popovídat si se starými sousedy nebo se seznámit s novými.

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete vystupující?

Na přípravě se většinou podílí celý spolek. Každý si tu najde svou parketu, která mu nejvíc sedne. Záleží kolik má kdo volného času a jak moc je mu téma blízké. Máme i své příznivce, často pomáhají celé naše rodiny a známí. Někdy v průběhu května si začínáme promýšlet, co by nás bavilo a zajímalo. Máme za sebou jeden ročník, před sebou druhý. Vystupujícími jsme zatím byli my sami. Jsme spolek sousedů a je mezi námi řada zajímavých a schopných lidí, kteří něco umí a mohou se podílet na organizaci i na programu. Je to dost různorodé. Známe se jak se říká přes plot, přes děti a jejich kroužky, z dalších společenských a veřejných akcí města. Domluva je pak přirozeně rychlá. 

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? A co se objeví na programu?

Letos bychom chtěli upozornit na hostivické Husovo náměstí. Je výjimečné svou rozlehlostí. Netvoří ho obvyklé měšťanské domy, ale spíš průčelí bývalých statků. Jeho součástí je zámek, kde dnes sídlí radnice, naproti stojí kostel a fara, v severní části je vzrostlý park, na jihu otevřená zatravněná plocha s dětským hřištěm a mezi tím je na klasické náměstí netypicky dost volného prostoru. Díky tomu tu mohou probíhat hostivické festivaly, kterých se účastní tisíce lidí. My si ale myslíme, že jeho potenciál je mnohem větší. Chtěli bychom, aby se z náměstí stalo skutečně vyhledávané místo, kam bude přirozeně a celoročně směřovat zájem a aktivity místních lidí. Letní biograf je další z možností. Budeme promítat jeden ze dvou filmů, který zvítězí v hlasování občanů. Rozhodnout mohou na Facebooku Hostivice město, a to mezi černou komedií Teroristka a veselou pohádkou Čertí brko. 

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Baví nás hledat témata, společně plánovat, naopak nejtěžší je akci fyzicky připravit, tak aby vše proběhlo jak má. No a největší výzva na celé akci je zajistit to správné počasí.

Má vaše Zažít město jinak nějaké dlouhodobější dopady na komunitu? Vzniklo díky vaší slavnosti něco úplně nového?

Ano, náš spolek organizuje během roku řadu dalších aktivit. Na jaře pořádáme úklidy kolem Hostivických rybníků, cyklo vyjížďky, přednášky a semináře. Naše akce korunuje na začátku léta minifestivalem Rozmarné Břve, v půlce září sousedský běh Okolokala a potom Zažít město jinak. Potkáváme se na nich a seznamujeme lidi, kteří nechtějí v Hostivici jen přespávat. Zajímáme se o své město. Záleží nám na tom, jak se v něm za pár let bude žít našim dětem. Máme společné zážitky, víme o sobě a pomáháme si. Vznikají nové vazby i přátelství.

Na co se v rámci vašeho letošního Zažít město jinak nejvíc těšíte? 

Nejvíce se těšíme na setkání u skvělého filmu, na dobré občerstvení a na vychlazené pivo nebo limonádu. A také na to, že přijde spousta lidí, kteří se rádi baví.