Přijďte do Podolské ulice, zve Markéta Beyerová z Hradce nad Moravicí

Přijďte do Podolské ulice, zve Markéta Beyerová z Hradce nad Moravicí

Zažít město jinak – Hradec nad Moravicí, Podolská ulice a další | FB | 21.9., 14.00 – 17.00

Letos se znovu, v nejrůznějších podobách, objeví slavnosti Zažít město jinak i ve 32 městech po celé republice. V každém z těchto měst se našli lidé, kterým se myšlenka slavnosti natolik líbí, že jsou každoročně ochotní se na více než několik týdnů naplno věnovat organizaci místních slavností. Společně s Markétou Beyerovou vás zveme do Hradce nad Moravicí. Přečtěte si, co zajímavého vás čeká.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Město, které je náš zřizovatel, se rozhodlo do akce zapojit. Kdo jiný, než naše knihovna a informační centrum, by měl sousedskou slavnost na pěší zóně v centru města, kde máme sídlo, zorganizovat.

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete „vystupující“?

Náš tým tvoří naši zaměstnanci a p. Tomáš Oršový, který má rovněž na Podolské ulici sídlo své firmy, je předseda kulturní komise a s kterým dlouhodobě spolupracujeme.

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? A co se objeví na programu?

Podolská ulice byla kdysi hlavní ulicí města. Po dokončení nové státní silnice č. 57 v roce 1978 se stala slepou ulicí. Její název Podolská odkazuje na původní název části obce Podolí. Národní dům, ve kterém sídlí naše organizace a kino byl postaven v roce 1909 a stojí na místě, kde se první veřejné sokolské cvičení v červenci 1906 změnilo v krvavé střetnutí s německou menšinou. Na začátku tohoto století se stala součástí zbudované pěší zóny. Oživilo ji dvanáct javorů a lavičky. Koná se zde tradiční Vánoční jarmark. Na programu se objeví pojízdná kavárna Máma mele kafe. Občerstvení dále zajistí nájemci kino-kavárny, která se rovněž nachází v Národním domě. Naše knihovna ve spolupráci s panem Oršovým se podílí na programu a aktivitách nejen pro děti (výtvarné dílny, deskové hry, zábavné stanoviště) ….

 Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Baví nás plánování programu u hrnku dobré kávy a nejtěžší je momentálně najít si na to čas.

Organizujete sousedské aktivity i během roku? 

Naše knihovna se dlouhodobě zapojuje do komunitních aktivit ve městě ať svými vlastními akcemi nebo spolupráci na akcích města – Otevírání jara a turistické sezóny, Bezručovy Moravice, Hradecké pouti, Letních slavností města, akce Bavíme se všichni nebo již zmiňovaného Vánočního jarmarku.

Na co se v rámci vašeho letošního Zažít město jinak nejvíc těšíte? 

Nejvíc se těším na vynikající kávu s pojízdné kavárny Máma mele kafe a na dobroty, která paní majitelka připraví. A že bude pohoda a spousta spokojených lidí.