Chceme, aby mladší generace viděla, jak se dají dělat akce svépomocí, říká Marcel Kraus z Hradce Králové

Chceme, aby mladší generace viděla, jak se dají dělat akce svépomocí, říká Marcel Kraus z Hradce Králové

Zažij Hradec Králové – Moravské Předměstí jinak | web | 20. září | od 16.00

Zažít město jinak už dávno není jen pražskou doménou: letos se znovu, v nejrůznějších podobách objeví i ve 32 městech po celé republice. V každém z těchto měst se stále najdou lidé, kterým se  myšlenka slavnosti  líbí natolik, že jsou  ochotní se na několik týdnů naplno věnovat organizaci místních slavností. Dnes  jsme si popovídali s Marcelem Krausem, členem spolku Senioři ČR, který organizuje jednu ze čtyř slavností v Hradci Králové, a to na Moravském předměstí.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

V září 2018 jsem více méně náhodou navštívil čtyři místa ZMJ na Praze 4 a zjistil, že něco podobného již několik let děláme v různých termínech a na několika místech v Hradci Králové. Tak jsme se letos pokusili něco málo poprvé udělat pod hlavičkou ZMJ.

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete „vystupující“?

Pro uspořádání letošní akce v Hradci Králové na Moravském Předměstí jsme v podstatě dva, já a kolegyně Alena Trojanová, oba členové královéhradeckého spolku Senioři ČR. Nepočítám samozřejmě členy dvou souborů, kteří na naše pozvání v danou dobu na daném místě vystoupí, aby lidé zažili sídliště jinak. Vystupující jsme oslovili již v dubnu, známe se s nimi velmi dobře díky jiným akcím v minulosti.

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? A co se objeví na programu?

Moravské Předměstí jako každé sídliště je specifické anonymitou a malým zájmem lidí cokoliv si organizovat, když zábavu a další aktivity je možné zažít v profesionálně vedených organizacích, zejména v centru města. To se snažíme změnit, aby především nejmladší generace viděla, jak se dají dělat akce svépomocí. To pro případ, že se jednou díky robotizaci (průmyslová revoluce 4.0) bude pracovat třeba jen 3 dny v týdnu a nastane problém, co dělat s volným časem. A snad se to daří – na letošní sídlištní Čarodějnice nám přišlo na 200 rodičů a dětí.

Z důvodu anonymity a nedostatku aktivních sousedů jsme program postavili na skupině dobře sehraných muzikantů a další partě tanečníků Sokola. Přidala se blízká Hospoda Pod Strání s nějakými dobrotami a místní pošta nám snad umožní ve výkladní skříni instalovat výstavu o historii Moravského Předměstí. Finančně nás podpořilo město, a to nejen v tomto případě.

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Osobně mne baví zkoušet nové věci, organizovat přípravy a dokázat, že mnoho akcí jde udělat, když se chce a když se najdou ochotní spolupracovníci. Nejtěžší však je ochotné lidi najít, neboť je jich daleko méně než nápadů a peněz.

Organizujete sousedské aktivity i během roku? Vzniklo díky vašim aktivitám i něco úplně nového?

Malé sousedské akce organizuji spolu se sousedy již 10 let v Hradci Králové – Roudničce, což je městská část vesnického charakteru, kde se některé věci dělají svépomocí od nepaměti (Dětský karneval, Čarodějnice, Dětský den, Mikuláš). Rozšířili jsme to o velikonoční a adventní Tvůrčí dílny pro děti nebo i dospělé, předvánoční Putování ke stromečku či Plavbu na kánoích po místním rybníku. Některé akce jako Opékání buřtů, Pálení čarodějnic, Velikonoční dílny či Setkání jubilantů se podařilo postupně rozšířit i do jiných částí města. Tam to bylo něco úplně nového, nikoliv ale díky akci ZMJ. Postupně a velmi pomalu tam získáváme další lidi ochotné podobné věci organizovat. Pomáhá nám dost i to, že z akcí natáčíme krátké inspirativní filmy, které se promítají jako „předfilmy“ dvakrát týdně v hradeckém Bio Central. Vstříc nám vychází i městský týdeník Radnice. 

Na co se v rámci vašeho letošního Zažít město jinak nejvíc těšíte? 

Těším se na radostné tváře účinkujících i diváků a sestřih filmu z naší první akce pod hlavičkou ZMJ. Sousedům a čtenářům bych vzkázal, že je nutné alespoň pět let vydržet a pak se snad sousedské akce uchytí.