Zlepšit věci jde i s nízkými náklady, říká Veronika Kovářová z Volyně

Zlepšit věci jde i s nízkými náklady, říká Veronika Kovářová z Volyně

Zažít Volyni Jinak, anebo Koupák na náměstí | FB | 15. září 2019, 9 – 18h

Zažít město jinak už dávno není jen pražskou doménou: Letos se znovu, v nejrůznějších podobách objeví i ve 32 městech po celé republice. V každém z těchto měst se našli lidé, kterým se myšlenka slavnosti natolik líbí, že jsou každoročně ochotní se na několik týdnů (a často spíše měsíců) naplno věnovat organizaci místních slavností. A to vše dobrovolně. Dnes nám v rozhovoru své pojetí slavností představí Veronika Kovářová.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Zažít město jinak pořádáme již počtvrté, jako doprovodný program šperkařského/řemeslného workshopu. Je to akce, na kterou přijede hodně lidí z blízka i zdáli. Pomáhá nám to představit Volyni přespolním (výstava Volyně v literatuře, která vznikla ve spolupráci s knihovnou a je k vidění na webu, loňská akce Koupák na náměstí, který představil jednu z nejcennějších památek Volyně, prvorepublikovou plovárnu). Zároveň ukázat místním, že veřejný městský prostor lze využívat i jinak a prostor na zlepšení je zde i s nízkými náklady.

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete „vystupující“?

Letošní tým jsou organizátoři Řemeslného workshopu, kavárna Na Dvorku a paní vychovatelky z dětského domova, které připravují s dětmi obrázky.

Co se objeví na programu?

Výstava fotografií města upravených koláží, Šipkovaná 2.0. Akce bude probíhat souběžně s Řemeslným workshopem a akcí Nemáme PLANetu B.

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Baví mě vymýšlet něco neočekávaného, připravovat pro publikum překvapení a nabízet fantazii. Skvělá je v tomto ohledu spolupráce s dětmi.

Organizujete sousedské aktivity i během roku? A pro ty, kdo neorganizují poprvé: Má vaše ZMJ nějaké dlouhodobější dopady na komunitu? Vzniklo díky vaší slavnosti něco úplně nového?

Díky zapojení dětí do výtvarných příprav jsme zavedli odměny pro děti z domova. Ty, které se angažují dostanou několik poukázek na dílny zdarma na workshopu. Děti si tak mohou tvořit a zkoušet si řemeslné techniky, což by bylo pro ně jinak nedostupné.