Malování na chodníku se nám trošku zvrtlo v sousedskou párty, říká Kateřina Ptáčková z Čajkovského ulice v Hradci Králové

Malování na chodníku se nám trošku zvrtlo v sousedskou párty, říká Kateřina Ptáčková z Čajkovského ulice v Hradci Králové
Zažít prostor jinak | Hradec Králové, ul. Čajkovksého 1861 | FB | 21. září 2019, 14.00-18.00

Zažít město jinak už dávno není jen pražskou doménou: letos se v nejrůznějších podobách objeví i ve 29 městech po celé republice. V každém z těchto měst se totiž našli lidé, kterým se tahle myšlenka natolik zalíbila, že jsou každoročně ochotní se na několik týdnů (a často spíše měsíců) naplno ponořit do organizace místních slavností – a to vše prosím dobrovolně. V Hradci Králové se ZMJ koná na 4 místech, v tomto rozhovoru si popovídáme s místní organizátorkou v Čajkovského ulici, Kateřinou Ptáčkovou.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?/ Proč ho organizujete?

Když jsme začali plánovat zářijovou akci Malování na chodníku, první věcí byl termín. Během komunikace s potenciálními účinkujícími jsem ale zjistila, že je v tom termínu Zažít město jinak. Tak proč to nepropojit? Malování na chodníku se nám trošku zvrtlo v sousedskou párty, na kterou se moc těšíme!

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete „vystupující“?

Vtipné je, že jsme se fakt přihlásili na poslední chvíli (spíš po), takže akci nepřipravujeme zase tak dlouho. Asi od přelomu července a srpna. Tým tvořím já s Adélou, od které jsem dostala zadání a teď už všechno plyne tak nějak samo.

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? A co se objeví na programu?

I když je to převážně sídliště, jsou Malšovice nejzelenější částí Hradce Králové. Naše organizace je na pomezí starých a nových Malšovic. Tato lokalita je hodně otevřená mezigeneračnímu soužití. A co máme na programu? Malování na chodník, cvrnkání kuliček, skákání panáka, deskové hry, kubb, výtvarné workshopy, grilování, ochutnávku domácích štrůdlů, malování na obličej a další pecky.

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Začnu tím nejtěžším a to jsou, kromě počasí, lidi – dobrovolníci, těch není nikdy dost. Taky se akce určitě dělá líp s větším rozpočtem, ale zase jsme díky tomu vymysleli suprový věci, který v podstatě nic nestojí. Baví mě to plánování, propojování lidí, jak se to postupně vyvíjí a rýsuje a hlavně pak, když jsou lidi na akci spokojený a užívaj si ji.

Organizujete sousedské aktivity i během roku? A pro ty, kdo neorganizují poprvé: Má vaše ZMJ nějaké dlouhodobější dopady na komunitu? Vzniklo díky vaší slavnosti něco úplně nového?

Prostor Pro má klienty od miminek, přes puberťáky, rodiče až po babičky a dědečky. Organizujeme zahradní párty, kde rozvíjíme mezigenerační vztahy mezi klienty rodinného centra a Dřevěnky, kam chodí malšovičtí senioři.

Jakýkoli vzkaz pro sousedy?

Vzkaz nejen pro sousedy: „Přijďte zažít Prostor jinak!“