Vystupujícími budou naši sousedé, říká Jana Nováková z Jihlavy

Vystupujícími budou naši sousedé, říká Jana Nováková z Jihlavy

Zažít HLÍNU jinak – ulice Na Hliništi | FB | 21. září 2019, 10:00-18:00

Zažít město jinak už dávno není jen pražskou doménou: letos se v nejrůznějších podobách objeví i ve 32 městech po celé republice. V každém z těchto měst se totiž našli lidé, kterým se tahle myšlenka natolik zalíbila, že jsou každoročně ochotní se na několik týdnů (a často spíše měsíců) naplno ponořit do organizace místních slavností – a to vše prosím dobrovolně. V Jihlavě místní slavnost organizuje spolek spolek JIHNOUT, více nám poví Jana Nováková.

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Inspirovali jsme se před 5 lety v Praze na Letné a chtěli jsme podobnou atmosféru zažít i v našem městě.

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete „vystupující“?

Základ týmu tvoří spolek JIHNOUT, který má aktuálně 5 členů, ale na přípravách se podílí kolem 20 lidí. Akci připravujeme průběžně od června, intenzivněji pak zhruba měsíc před termínem. Našimi „vystupujícími“ budou naši sousedé, tak že všechny známe osobně a oslovujeme je např. při setkáních před domem:)

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? A co se objeví na programu?

Naše lokalita je takové malé náměstíčko v obytné zástavbě. Slouží po celý rok jako parkoviště, ale v minulosti se zde konaly dokonce poutě a sloužilo k setkávání lidí. Vedle parkoviště je malý zelený plácek se sochou Panny Marie, kterou obklopují tři obrovské lípy. Dříve stály kolem náměstí malé rodinné domky, které částečně ustoupily v osmdesátých letech 20. století výstavbě paneláků. Zaparkovaná auta tak letos nahradí společná snídaně, brigáda, výtvarné dílny, sportovní aktivity, výstava, diskuze, autorské čtení, opékání špekáčků, koncert a tanec. I přes sousedské zaměření je akce otevřena všem jihlavákům.

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Myslím, že všechny v týmu nás nejvíce baví vymýšlet různé aktivity a úpravy veřejného prostoru. Naopak nejtěžší je najít čas na jejich přípravu a dokončení. Ne úplně zábavná je ta nutná část s vyřizováním záboru a dalších povolení.

Organizujete sousedské aktivity i během roku? Vzniklo díky vaší slavnosti něco úplně nového?

Většina našeho týmu pořádá během roku různé kulturní, výtvarné či sportovní aktivity otevřené pro širokou veřejnost. Takto „komorní“ sousedskou slavnost organizujeme společně poprvé. V předchozích třech letech jsme ZMJ v Jihlavě pořádali v jiné lokalitě a v jiném složení týmu. Myslím, že se během těch let podařila více prohloubit spolupráce zapojených institucí, spolků i jednotlivců, která se projevuje i během jiných akcí konaných ve městě.

Na co se v rámci vašeho letošního Zažít město jinak nejvíc těšíte?

Nejvíc se těšíme na setkání se sousedy i náhodnými kolemjdoucími. Budeme rádi, když za námi dorazí či se jen zastaví na chvíli na kousek koláče a kávu.