V Olomouci se akcím ve veřejném prostoru skoro nikdo nevěnuje, město si přitom oživení zaslouží, říkají Zuzana Vachunová a Pavel Bednařík

V Olomouci se akcím ve veřejném prostoru skoro nikdo nevěnuje, město si přitom oživení zaslouží, říkají Zuzana Vachunová a Pavel Bednařík

Zažít Olomouc jinak – náměstí Republiky | FB | 21. září 2019, 10:00-21:00

Zažít město jinak už dávno není jen pražskou doménou: letos se v nejrůznějších podobách objeví i ve 32 městech po celé republice. V každém z těchto měst se totiž našli lidé, kterým se tahle myšlenka natolik zalíbila, že jsou každoročně ochotní se na několik týdnů (a často spíše měsíců) naplno ponořit do organizace místních slavností – a to vše prosím dobrovolně. ZMJ se poprvé objeví v Olomouci – co všechno k tomu místní vedlo?

Jak vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Zažít Olomouc jinak jsme poprvé chtěli realizovat už v roce 2013. Tehdy to ale z více důvodů dopadlo nezdarem. Po pár letech navazujeme a snažíme se rozšířit akce, které už se v Olomouci uchytily, jako je třeba výzva Do práce na kole, která slaví poměrně velký úspěch. Důvod je jednoduchý – v Olomouci se nikdo příliš pořádáním akcí ve veřejném prostoru nevěnuje (čest výjimkám!), město si přitom oživení rozhodně zaslouží.

Kdo všechno tvoří váš tým? Jak dlouho akci připravujete? Jak oslovujete „vystupující“?

Akci jsme začali pořádat se Zuzkou, později se k nám přidal ještě Honza a my tři tak tvoříme jádro organizačního týmu. Pomáhá nám ale další desítka lidí s přípravou programu a produkčními věcmi. Rozhodnutí, že do toho letos jdeme padlo dost na poslední chvíli a oproti jiným městům tak máme zpoždění, ale snažíme se je mílovými kroky dohnat. Vystupující oslovujeme přes známosti a osobní kontakty nás všech.

Řeknete nám o vaší lokalitě víc? Čím je specifická? A co se objeví na programu?

Náměstí republiky je místo s obrovským nevyužitým potenciálem a ohledně jeho budoucí podoby se vedou dlouholeté diskuse, ke kterým chceme akcí přispět. Proto plánujeme i výstavu vizualizace budoucí podoby náměstí a diskusi s odborníky, architekty a urbanisty. Z místa, které je obklopeno knihovnou, dvěma muzei, kostelem a poštou vzniklo před mnoha lety nevzhledné parkoviště a my jej teď lidem představíme bez aut a navážeme tak na městem pořádaný Týden evropské mobility. Na programu nebude chybět hudba, hry nebo netradiční prohlídky města.

Co vás na přípravách akce nejvíc baví a co je naopak nejtěžší?

Skvělý je elán a nadšení lidí, kteří jsou ochotni dobrovolně přispět k té jedinečné akci a neváhají se zapojit. Nejtěžší je přesvědčit lidi, že mají přijít a užít si den na ulici, což je tak nějak typické pro váhavou hanáckou povahu.

Na co se v rámci vašeho letošního Zažít město jinak nejvíc těšíte?

Protože je to poprvé, tak se těšíme snad na všechno :) Nejvíce ale na lidi, kteří si přijdou akci jen tak užít. Tak se přijďte zapojit a pomozte nám vybudovat novou tradici olomoucké (nejen) kulturní komunity. Bude to stát za to!