Sousedské slavnosti oživily o víkendu desítky míst po celé Praze

Sousedské slavnosti oživily o víkendu desítky míst po celé Praze

Na téměř čtyřiceti místech v Praze, Ostravě a Olomouci se včera podařilo vytvořit příjemná místa s přátelskou atmosférou. Také zóny, které se letos zapojily poprvé, ožily velmi spontánně a lidé si mohli na chvíli užít svou čtvrť jinak.

Například na Letné v Čechově ulici si místní natáhli přes silnici tenisovou síť, ve Veverkově ulici nedaleko odsud se sešly rodiny s dětmi a malovaly společně na chodník křídami a před kinem Oko se už tradičně konal nabitý kulturní program. Tancovalo se, cvičilo a večer sem přišel funebrácký pochod s nečekaným překvapením.

Ve Školské i Řeznické ulici byla skvělá atmosféra. Lidé se trousili do otevřených dvorků a ochutnávali jídlo připravené místními organizátory. Byl tu chléb upečený v pícce z cihel přímo na místě, speciality z cibule i národní pokrmy připravené Uzbeckou rodinou. Odpolední program zahájil úžasný hudební průvod ulicemi, který obešel všechna zapojená místa v lokalitě.

„Jsme velmi pozitivně překvapeni, jak nenuceně včerejší program na většině míst vypadal. Je možné, že pokud se místní obyvatelé myšlenky ujmou, v brzké době už ani nebudeme muset Zažít město jinak organizovat. Lidé si ho totiž uspořádají sami – a to je náš hlavní cíl,“ říká Jakub Hradilek z iniciativy Auto*Mat.

Karlínský swing

Velmi živo bylo v Karlíně, kde byl zřejmě největší podíl dětského publika. Také zde pro ně byl připraven nabitý program a rodiče měli spoustu příležitosti se na chvíli posadit a nechat ratolesti běhat v okolí nebo si zatancovat ve swingové tančírně.

Ve Vojtěšské ulici se uskutečnilo skvělé vystoupení afrických tanečníků, které životem zaplnilo jindy zapomenutý prostor náměstí.

Krev v žilách proudila také v Krymské ulici ve Vršovicích, kde se odehrál už tradiční závod na kole do vrchu po kočičích hlavách. Společně s vyloženě sousedským obsazením přilehlých prostor měla ulice náboj a velmi příjemného ducha. V trochu komornějším podání se závodilo také na Tachovském náměstí – přesněji v přilehlém táhlém tunelu.

Oživit okraje!

Nesmíme ale zapomenout na slavnosti v okrajovějších čtvrtích. Například v Kobylisích měla slavnost obrovský úspěch, ať už jej měříme počtem příchozích nebo jejich nadšením. Na podiu zde zahráli místní kapely a pod ním si mohli příchozí vyzkoušet chůzi po laně, zahrát ping-pong, zaházet šipkami, užít si promítání z dodávky a další. Při závěrečném představení souboru improvizačního divadla bylo hlediště zaplněné do posledního místa a všichni si užívali skvělé atmosféry, kterou tady místní dokázali vytvořit.

Součástí Zažít město jinak se na jednu sobotu stalo také Smetanovo nábřeží, kde během dne proudily tisíce lidí. Nenechali se odradit ani chladnějším počasím a místo si evidentně oblíbili.

Sousedksé slavnosti se letos poprvé konaly také v Olomouci a Ostravě, o kterých si budete moct přečíst samostatný článek v nejbližších dnech.

Fotografie ze Zažít město jinak shromažďujeme zde.

Podpořit další práci sdružení Auto*Mat můžete buď jednorázově finančním příspěvkem do online sbírky na realizaci 5 sobot bez aut na Smetanově nábřeží v rámci projektu Nábřeží žije (sbírka zde) či pravidelnou finanční podporou -členstvím v Klubu přátel Auto*Matu zde: www.nakrmteautomat.cz
………………………………………………………
Foto: (c) Lucie Fenclová