9 kuriozit ze Zažít město jinak 2019

9 kuriozit ze Zažít město jinak 2019

Po 14 letech koordinování sousedských slavností Zažít město jinak jsme si v AutoMatu mysleli, že už nás nic nepřekvapí. Ale i letošní ročník přinesl spoustu zajímavostí a nenadálých situací. A protože některé jsou skutečně kuriózní, rozhodli jsme se o ně s vámi podělit. 

 1. Nevyparkovaná auta, která i přes včasné upozornění na zábor zůstanou v ulici, patří už k tradici Zažít město jinak. Letos si s nimi ale organizátoři poradili skutečně originálně. V Řehořově přes auto hodili plachtu, v ulici V Zápolí ho dokonce rovnou obalili folií a vytvořili doslova umělecký artefakt.

  Zažít město jinak v parku V Zápolí, foto: Matěj Adámek

 2. Při přesunech mezi lokalitami kvůli natáčení reportážního videa z letošního ročníku nepoužil filmový štáb AutoMatu (sdílené) auto a většinu putování zvládl i s veškerou technikou a s kostýmy pěšky. Pravda, na šesté lokalitě už byl pěkně uchozený. Celý štáb ušlapal při přesunech 15 km.

  Filmový štáb Zažít město jinak, foto: Jan Hromádko

 3. Organizátor zamčený v tramvajácké budce. Ano, tento šokující příběh se odehrál na Špejcharu na Praze 7. Už samotná nová lokalita na tramvajové smyčce byla zajímavá jak prostředím, tak programem. Akci korunoval skvělý koncert a večírek přímo na kolejích. Organizátor Tomáš P. (34) pak měl akci zpestřenou ještě tím, že upadla klika od budky, kde zrovna něco zařizoval, a navíc se nemohly najít klíče. Vše ale nakonec dobře dopadlo a organizátor si mohl užít afterparty se svými kamarády.

  Zažít Špejchar jinak, foto: Michal Fučík

 4. Ve Strašnicích se během slavnostní hostiny na obřím stole s bílým ubrusem podával oběd pro 60 stolovníků na 60 uměleckých hliněných mísách.

  Zažít Strašnice jinak, foto: bubahof

 5. Na Slatinách se promítal film Obecná škola, který se v této lokalitě před lety natáčel, z unikátního filmového pásu 16 mm.

  Slatiny ožívají!

 6. Nejvíc sousedů na metru čtverečním. To bylo k vidění i zažití před domem na adrese Londýnská 38. Druhý ročník tamního Zažít město jinak byl tak vypečený, že přilákal spoustu sousedů i kolemjdoucích, kteří pak prostřednictvím bazárku přispívali na domov pro lidi s handicapem.

  Zažít Londýnskou jinak, foto: Jiří Dohnálek

 7. Umělecké performance na 25 let zavřených veřejných záchodcích v Dejvicích – vyfasovaný toaletní papír místo vstupenky, živé zvuky z páskového magnetofonu a zpěvačka s elektrickou kytarou mezi pisoáry. To všechno se odehrálo na rohu ulic Václavkova a Dejvická.

  Zažít dejvické záchodky jinak, foto: Fabiana Mertová 

 8. Obří lapače snů, které pro loňský ročník Zažít město jinak s tématem Město snů vyrobily designérky z Artyšoku, letos ozdobily sousedskou slavnost v Hranicích. A moc jim to tam slušelo! 

  Zažít Hranice jinak, foto: Irena Menšíková

 9. Tak trochu kuriózně může vypadat to, že se každý rok rozhodne tolik organizátorů z řad veřejnosti věnovat několik měsíců neplacené práci na přípravě sousedských slavností pod taktovkou AutoMatu. Letos se do této lehce nevděčné role “uvrtali” organizátoři z více 90 pražských ulic a z dalších 30 měst. Sobotní výjimečně vyvedená akce jim ale byla odměnou za všechny bezesné noci a většina z nich už začíná spřádat plány na příští rok.

  Zažít bulmex jinak, foto: Josef Gregor

   

Celé slavnosti Zažít město jinak by se nemohly odehrát bez aktivních organizátorů, účinkujících, návštěvníků, ale také našich podporovatelů. Jestli se vám akce líbila a chcete pomoci nejen konání dalšího ročníku, ale i posilování místních komunit, tak se staňte duší svého města. Je to jednoduché. Vyberte si výši daru a podpořte Zažít město jinak.