Zažít Nuselské schody jinak: Partyzánské sázení i účast městské policie

Zažít Nuselské schody jinak: Partyzánské sázení i účast městské policie

Přátelé Nuselských schodů organizují zářijové sousedské slavnosti už po třetí. Na letošek ale připravili novinku v podobě nejrozsáhlejšího partyzánského zahradničení. Jak celá akce dopadla? To se dozvíte v rozhovoru s organizátorem Šimonem Fialou.

Jak se vydařila letošní sousedská slavnost Zažít město jinak?
Akce se vydařila velmi, k čemuž nám dopomohlo i dobré počasí. Návštěvníci si mohli užít zajímavé aktivity na stáncích, např. u Greenpeace, u Věnců od Veroniky, ScioŠkoly a dalších. Mohli si dát občerstvení třeba od čajovny Jedna báseň a Salt’n’Pepa foodtrucku, čokoládových čarodějů z OD BOBU nebo od kavárníků z TU KAFE. Mohli si také vychutnat zajímavý hudební a divadelní program od Woodstock Baru a Divadla Na Fidlovačce. Mimoto ale také mohli přijít sázet. S partyzánskými zahradníky ze Street Gardening jsme vytvořili novou zahrádku na více než 200 metrech opuštěného veřejného prostoru po obou stranách Nuselských schodů. Protože celý projekt včetně přípravy záhonů vyšel přibližně na 100 000 Kč, museli jsme zapojit mecenáše z řad institucí (Nadace O2 a MČ Praha 2). Nezanedbatelná část prostředků (přes 20 000 Kč) pocházela také od 50 individuálních dárců v kampani na Darujme.cz. Lidé, kteří se účastnili sbírky, mají teď na Nuselských schodech u „svých“ sazenic cedulku se jménem! Z technických důvodů jsme však dokázali vyrobit jen cedulky pro dárce, kteří přispěli do 13. 9. Dárce, kteří nás podpořili až po tomto datu, proto prosíme o pochopení. Veliký dík samozřejmě patří všem, kteří na vznik partyzánské zahrady přispěli. Teď napjatě vyhlížíme déšť a doufáme, že se zahrádce, kterou jsme společnými silami zasadili, bude dařit.

Kolik k vám přišlo lidí?
Počet návštěvníků odhadujeme na 1000.

Co bylo nejlepší? Co vás nejvíc (po)bavilo?
Nejvíc nás potěšilo to, s jakou vervou se někteří návštěvníci pustili do sázení. Pomoc dobrovolníků jsme opravdu potřebovali, sázelo se přibližně 200 sazenic, což nám zabralo celý den, a nakonec bylo ještě potřeba zalít a rozmístit přibližně tunu mulčovací kůry. Pobavilo nás to, že jakkoliv se akce naplánuje, věci vždy stejně dopadnou jinak.

Jaké byly reakce návštěvníků? Co je nejvíc lákalo/bavilo?
Reakce návštěvníků byly velmi pozitivní. Návštěvníci ocenili, že po akci i něco zůstane. Nikoliv nepořádek, protože jsme se velmi zasadili, abychom minimalizovali množství odpadů, ale krásná zahrada, která nás bude ještě roky těšit svými květy. Návštěvníkům se na naší lokalitě také líbilo to, že je na zajímavém místě (doslova na schodech) a že není ani malá, díky čemuž je tam co k vidění, ani příliš masová.

Setkali jste se taky s nějakým problémem?
Dva naše foodtrucky se málem nevešly do uličky pod schody do a musely parkovat velmi kompromisně. Jeden z nich málem dostal pokutu. Některým okolním obyvatelům akce zřejmě ležela v žaludku, což se projevilo v téměř celodenní účasti městské policie.

Zapojíte se do Zažít město jinak zase za rok?
No to ještě uvidíme! Tři roky po sobě jsme akci organizovali v podobné sestavě, rádi bychom akci postupně předávali, abychom neustrnuli a měli nové nápady, jak lokalitu využít. Takže vyzýváme všechny, kdo se na to cítí, aby se ozvali Přátelům Nuselských schodů!

Foto: Šimon Fiala