Jak ožila Ostrava a Olomouc a co plánují příště

Jak ožila Ostrava a Olomouc a co plánují příště

Letos poprvé probíhaly sousedské slavnosti Zažít město jinak kromě desítek míst v Praze také v Ostravě a Olomouci. Jaký úspěch organizátoři sklidili a podařilo se jim oživit vybrané ulice?

Ostravští organizátoři z různých náznaků tušili již před akcí, že zde bude mít Zažít město jinak pozitivní přijetí. Úspěch, který zde nakonec sousedské slavnosti měly, ale předčil i tyto optimistické myšlenky. „V konkurenci dvou velkých akcí a jedné gigantické, které ve stejnou chvíli v Ostravě probíhaly, přišlo přes 2000 lidí a ulice byla doslova plná,“ říká organizátor Zažít Ostravu jinak Martin Lindovský.

Podobné akce dosud Ostrava nezná, ale zdá se, že již po prvním ročníku zde ZMJ našlo pevnou základnu. „Lidé to přijmuli s velkým nadšením. Jejich spontánní zapojování do činností během akce bylo až dojemné,“ dodává Martin. Pozitivní ohlasy vyburcovaly organizátory k úvahám o příštím ročníku a není důvod proč nebýt optimistický. „Těšíme se, že se ozve někdo z jiných částí Ostravy, aby akci zorganizoval v dalších ulicích,“ uzavírá Martin.

Olomoucké oživení

V Olomouci se začalo s přípravami poměrně krátce před samotnou akcí, z čehož se chtějí organizátoři poučit pro příště. „Příště chceme oslovit s větším předstihem lidi jak ze samotné ulice, kde se slavnosti odehrají, tak i další aktivní spoluobčany. Zároveň chceme oslovit další lidi, kteří by se do akce zapojili v jiných místech v Olomouci,“ hodnotí organizátor Pavel Bednařík.

„Ohlasy veřejnosti byly pozitivní a frekventovaná Denisova ulice se osvědčila, ale jelikož je tato akce v Olomouci novým prvkem, byli lidé trochu zdrženliví na to, aby se výrazněji zapojili,“ dodává Pavel.

I olomoučtí už přemýšlejí o příštím ročníku. „Myslím, že takovéto alce mají smysl a pomáhají předefinovat, jak se stavíme k veřejnému prostoru. Zároveň věříme, že se do akce nějakým způsobem zapojí i magistrát,“ uzavírá Pavel.
…………………………………………………………………………………………………………………
Foto: (c) Petr Kiška