Zažít město v nouzovém stavu

Zažít město v nouzovém stavu

Milí sousedé, spolky, organizátoři Zažít město jinak,

jak prožíváte tyto náročné dny a týdny? Zapojili jste se do nějakých dobrovolnických aktivit, nebo jste sami vymysleli projekt, skrze který pomáháte? Zažili jste nějaký silný/zajímavý příběh? Dejte nám vědět! Rádi o vás napíšeme a budeme inspirovat další.

Řada z vás se místo obvyklých sousedských aktivit jistě vrhla na šití roušek, nákupy seniorům, roznosy jídla a jiné formy pomoci a my přemýšlíme, jestli můžeme nějak pomoci i my vám. Pokud byste chtěli vaše bohulibé aktivity zviditelnit, napište nám na zmj@auto-mat.cz – náš Facebook sleduje 22 000 lidí, zejména těch aktivnějších spoluobčanů a sousedů, kterým o vás můžeme dát vědět.

Také máme přímé kontakty na stovky těch nejaktivnějších lidí ve městech – místních organizátorů a spoluorganizátorů Zažít město jinak nejen v Praze, ale desítkách dalších měst. Můžeme vás minimálně propojit.

Aktuální sousedskou pomoc mapují Milion chvilek s Mapou pomoci nebo LMC se stránkami Dobro.cz, rozcestník sestavil i iRozhlas.cz a další. Víte o dalších? Dejte nám vědět.

Pokud jste se s vašimi organizacemi dostali do náhlé finanční krize, nebojte se požádat o pomoc veřejnost, třeba přes Darujme.cz od Nadace Via, kteří vám se vším pomohou. Na jejich blogu také píšou další tipy, co dělat. 

My v AutoMatu jsme všichni na home office a zvykáme si na vzdálený kontakt prostřednictvím monitorů a vypadávajících mikrofonů. I díky nim se ale na organizaci Zažít město jinak nic nemění a všichni věříme, že slavnosti se budou konat ve svém normálním termínu třetí sobotu v září, letos tedy 19. 9. 2020.

Mottem 15. ročníku sousedských slavností Zažít město jinak bude “Nádech pro město”, což je také nové hlavní motto AutoMatu jako takového. V našem původním záměru mělo odkazovat na problematiku životního prostředí ve městě, ve smyslu kvality ovzduší, ale i kvality prostoru, který s ostatními sdílíme. Ironií osudu teď kolem nás řádí vir, který se projevuje i špatným dýcháním. Váhali jsme: nechat téma, nebo ho změnit? Rozhodli jsme se ho nechat ve víře, že 19. září už se budeme moci zase všichni bezpečně potkávat venku a že se konečně bez obav “nadechneme”.

 

Buďte zdrávi!

Tým ZMJ