Třeboňské ZMJ se stěhuje do bývalých jatek

Třeboňské ZMJ se stěhuje do bývalých jatek

Nápad oživit zajímavé místo Třeboně zavedl koordinátorku třeboňského ZMJ Miloslavu Jelonkovou do bývalých jatek, která již několik let fungují jako stanice pro handicapované živočichy. Málo se ale ví, že v blízkosti objektu vyrostla v loňském roce komunitní přírodní zahrada, na kterou by pořadatelé rádi upozornili. Slouží totiž nejen živočichům, ale také lidem. 

Třeboň | 27. 6. 2020 | FB událost

 

Co vás přimělo k zorganizování Zažít město jinak?

Poprvé jsme akci v Třeboni pořádali v roce 2017, letos nás tedy čeká již čtvrtý ročník. S myšlenkou sousedské slavnosti jsem si ale pohrávala mnohem dříve. Chvíli jsem sbírala odvahu pustit se do neznáma. Jelikož nejsem místní a do města jsem přišla jako úplný neználek zdejšího prostředí a zvyků, potýkala jsem se s názory, že „tady nikdo nic dělat nebude, to nikdo nepodpoří, ve všem je jen politika.“ Naštěstí jsem v tu samou dobu potkávala i lidi, kteří mě svým počínáním přesvědčili o opaku. Sama vím, jak těžké je začlenit se do společnosti a jak si v mnoha ohledech nevěříme. Mojí snahou tedy bylo připravit příjemné podpůrné a motivující prostředí k tomu, aby se nikdo nebál, jakkoliv se zapojit a případně i ukázat, co umí a co ho těší.

 

Prozradíte nám o lokalitě víc? Čím je specifická?

V Třeboni v objektu bývalých jatek již několik let funguje stanice pro handicapované živočichy. Český nadační fond pro vydru je zařazen mezi stanice pro dočasné umístění nalezených a poraněných volně žijících živočichů. Poblíž záchranné stanice vznikla v minulém roce komunitní přírodní zahrada, která nabízí spoustu potravy, úkrytů a životního prostoru pro malé i větší živočichy a lidem možnost trávit volný čas v příjemném prostředí. Jelikož si toto krásné místo prozatím místní občané příliš nezabydleli, rádi bychom na něj při akci Zažít Třeboň jinak upozornili.

 

Kdo se do akce všechno zapojí? 

Zapojí se místní spolky, jednotlivci, kteří budou sami něco tvořit, nebo se k ostatním připojí a budou jim nápomocni. Oproti minulým ročníkům předpokládáme menší zapojení. Důvody jsou pochopitelné. My „držáci“ se ale nechceme nechat převálcovat současnou nejistotou. Těšíme se, až se naše město opět nadechne. Radost máme i z nováčků, kteří se k nám rozhodli připojit a akci podpořit.

 

Řeknete nám, co zajímavého se objeví na programu?

U záchranné stanice, kam se letos přesuneme, je nejen komunitní zahrada, kde vyroste velké tee-pee, protéká tudy i Zlatá stoka, umělý kanál, na který je napojeno přes 50 rybníků. Rádi bychom na toto geniálně vyprojektované dílo lidských rukou upozornili výstavou, ale i aktivitami, které se tam přímo nabízejí. Uvažujeme nad možností přeručkování stoky, chůzí na slackline, splutí krátkého úseku stoky na paddleboardu apod. Přímo v záchranné stanici je spousta zvířátek, která budou moci návštěvníci navštívit a možná se i s některými z nich projít při malé procházce. Toto vše je ještě v jednání. Určitě ale víme, že si vyzkoušíme práci s měřičskými nástroji, které se kdysi využívaly při stavbách rybníků, zahrajeme si obří šachy nebo si vyrobíme ptačí budku. Aby nám nekručelo v břiše, ke kávě ochutnáme domácí buchty a dortíky, na ohni opečeme buřtíky a dáme si pivo, limču nebo smoothie. Domu pak budeme odcházet se spoustou knih z bazárku a oblečení z Hadrárny.

 

Co si od Zažít město jinak slibujete?

Předchozí ročníky akce Zažít Třeboň jinak nám nastavily vysokou laťku. V centru města nám bylo dobře, návštěvnost byla vysoká i přes počasí, které nám většinou příliš nepřálo. Akce na sebe strhávala pozornost místních i turistů. Jelikož ale cítím, že aby nás to spolu stále bavilo a abychom si uchovali nadšení a radost, je zapotřebí nových impulsů. Přišla jsem tedy s myšlenkou opět se více navrátit k začátku, k prvotnímu záměru akce – tj. nesnažit se o pompéznost, ale raději oživit zajímavé místo našeho města a užít si sebe navzájem.