Přeji si Teplice živé, barevné a bez nenávisti, říká organizátorka Živých Teplic Nikola Fialová Seifrtová

První ze série slavností Zažít město jinak se letos uskuteční v lázeňském městě Teplice. Už popáté se tu místní sejdou díky Nikole Fialové Seifrtové, která se zasazuje o propojování všemožných skupin a jednotlivců.

Živé Teplice | Šanovský park | FB událost | 20. června 2020

Jak Vás napadlo zorganizovat Zažít město jinak?

Vrátila jsem se po 10 letech do svého rodného města a byla jsem v šoku, co se zde děje. V roce 2016 v Šanovském parku probíhaly demonstrace proti Arabské komunitě a lázeňským hostům, pochody se psy příznivců Tomia Okamury a různá setkání jakési domobrany nazvané Odinovo vojsko. Zároveň se mi stýskalo po akcích typu Zažít město jinak, které jsem znala z Prahy. Rozhodla jsem se uspořádat multikulturní akci, která by podpořila sousedské soužití, a to přímo v Šanovském parku.

Kdo se do akce všechno zapojí?

Zapojují se místní umělci, lektorky jógy, profesionální i amatérští kuchaři, všelijaké neziskové spolky a spoustu lidí, kteří vyrábějí autorské věci.

Řeknete nám, co zajímavého se objeví na programu?

Program je nabitý, pro každého se něco najde, od malých dětí a až po seniory. Na podrobný program se můžete podívat na webu www.ziveteplice.cz. Radost mám z chystané výstavy Jana Žižky, který v Teplicích začínal jako mladý sprejer a už několik let maluje krásné obrazy. Také se těším na vystoupení Justina Lavashe, který se přistěhoval k nám do Teplic.

Jak vypadá život ve vaší lokalitě v průběhu roku?

Bohužel se toho v Šanově moc neděje. V létě se tu pořádají koncerty pro seniory a lázeňské hosty, ale to je vše. Na druhou stranu jsem ráda, že se uklidnila situace ohledně zmíněných pochodů či jiných nenávistných projevů.

Co si od Zažít město jinak slibujete?

Od Živých Teplic si slibuji oživení veřejného prostoru a propojování všemožných skupin i jednotlivců, kteří si přejí naše město živé, barevné a bez nenávisti.

Jak funguje v Teplicích komunikace s úřady?

Letos budou Živé Teplice popáté, takže je to už podstatně lepší. Stále dá ale vyřízení všech povolení a záboru dost práce. Když jsem přišla poprvé s tím, že chci pořádat nekomerční akci ve veřejném prostoru, byla jsem trochu za exota a musela jsem všechny přesvědčit, že je můj záměr nekonfliktní.