Nadechni se pro město se Zažít město jinak 2020

Nadechni se pro město se Zažít město jinak 2020

Nádech. Výdech. Zastav se, zamysli se… Nádech… Pro město. 

Sousedské slavnosti Zažít město jinak přicházejí každoročně s novým tématem. A letos snad motto akce v režii spolku AutoMat a místních organizátorů ani nemohlo být jiné než “Nadechni se pro město”. 

Prožili jsme naprosto bezprecedentní období, karanténu, během které jsme měli šanci vnímat naše životy odlišně. Zažít město skutečně a nejen na jeden den z úplně jiného úhlu. Známý prostor se ocitl v neznámém kontextu. Od města bez lidí jsme možná chtěli něco jiného než normálně. Někteří z nás měli během tohoto výjimečného období čas přibrzdit, možná se i úplně zastavit a něco si uvědomit. Právě tak často vznikají nové věci. A k takovému zastavení a uvědomění si vás chceme přimět ještě jednou – během zářijových slavností Zažít město jinak.

V sobotu 19. září znovu zpomal, rozhlédni se kolem sebe, město totiž bude v tento den opět jiné. Klidné, nechvátající, stvořené jen pro lidi. Nadechni se sám/sama a zároveň se všemi ostatními. Ponoř se do sebe a uvědom si, co se ti na tvém městě nebo ulici líbí. Jak by mohla tato místa vypadat a co můžeš udělat ty. A uskutečni to! 

Neoddaluj to, nečekej, až to udělá někdo jiný. Uvědom si jednu dvě konkrétní věci, které chceš hned změnit, a udělej to. Zasaď strom, založ záhon, zkrášli park, vyrob sezení na ulici, dej si kytky do oken, spřátel se se sousedy, poznej jejich příběhy. Není to nic složitého ani velkolepého. Spoustu věcí zvládneš sám/sama a ostatní se přidají.

Proměň město a svojí existenci v něm v dobrodružství!

Zažít město jinak bude letos “přechodovým rituálem” pro nás všechny. Máme v plánu zorganizovat minutu společného dýchání a doufáme, že tato chvíle bude natolik silná, že nám dá sílu dát věci skutečně do pohybu!