Měníme pohled na naší ulici, říká Tereza Podová z vršovického bulmexu

Měníme pohled na naší ulici, říká Tereza Podová z vršovického bulmexu

Bulmex není název záhadného tvora z dávné minulosti nebo naopak budoucnosti. Je to jméno experimentálního prostoru v pražských Vršovicích, na rozhraní ulic Bulharská a Mexická. Tereza Podová stála u jeho zrodu a taky, spolu se svými kolegy a kamarády, u obnovení slavností Zažít bulmex jinak v loňském roce. Jak dýchá pro město a co chystá pro letošní ročník zářijové akce? Přečtěte si rozhovor.

Kdy jsi se ty, v duchu letošního motta sousedských slavností Zažít město jinak, nadechla pro město?

První velké nadechnutí pro své město jsem zažila v roce 2013, kdy jsem měla nutkavou potřebu vytvořit ve svém okolí něco pěkného a zároveň jiného. Společně s kolegou jsme se rozhodli navrhnout naší první velkoformátovou mozaiku ve veřejném prostoru. Další impulz nastal při hledání nového nebytového prostoru pro naše mozaikování, kdy se vloudila myšlenka, že bylo fajn, mít jak ateliér pro svou práci, tak i místo, kde by se lidé mohli setkávat, společně tvořit a inspirovat se navzájem. Což se nám, troufnu si říct, docela daří. Momentálně se dílny „bulmex“ využívají na různé workshopy (betonu, linorytu, stříbra, mozaiky, dřeva), výroby šperků, mozaiky, šití a v neposlední řadě renovaci dřeva.

Zažít bulmex jinak, foto: Josef Gregor

Máš pocit, že se podařilo něco změnit?
Po maličkých krůčkách se nám určitě daří měnit pohled minimálně na tu naší vršovickou ulici, kde „bulmex“ sídlí.

A co chystáte na letošní ročník Zažít bulmex jinak? 
Už teď můžeme potvrdit, že na programu bude nepřeberné množství dobrého pití a jídla. O kvalitní hudbu se nám postarají Organizace spojených nástrojů, Jiří Milota / Kamil Bartošek za Hudbu bez hranic a zpěvačka a písničkářka Marley Wildthing. V rámci workshopů si budete moci vyzkoušet práci s mozaikou, recyklovaným stříbrem a sítotiskem. Těšit se můžete také na různé soutěže, stolní fotbálek, malířský i kuželkový koutek. Samozřejmě nebudou chybět stánky s „handmade“ výrobky našich sousedů. Pište si do diářů a přijďte oživit vršovický parčík.