Doprovodný program jako nové dobrodružství

Doprovodný program jako nové dobrodružství

Zajdu umýt sochu na sídliště Vlasta, potrénuju švihlou chůzi na Invalidovně, naučím se stříhat a holit ve Vlkovce nebo zajedu na cyklojízdu do Vršovic.

Slavnosti Zažít město jinak stojí od počátku na chuti se učit zažívat známá místa odlišně. Jde o společné sdílení veřejného prostoru a do něj vkládání nových obsahů. Chceme na den zastavit v některých ulicích běžný provoz, auta a spěch nahradit pospolitostí a kreativitou a vzít si tak tento prostor na moment zpátky.

Desítky ulic v Praze i po celé České republice a v nich stovky sousedů a sousedek a různorodých komunit. Ti všichni se každý rok hlásí k myšlence Zažít město jinak a chtějí přispět k jejímu naplnění. Organizátorům a organizátorkám pomáhá v oživování jejich okolí už 15 let spolek AutoMat.
Do sousedských slavností se každoročně zapojují i galerie, kavárny, komunitní prostory, divadla, festivaly nebo třeba i muzea. Ty své akce většinou pořádají ve vlastních prostorách, a tak nevytlačují auta z ulic a organizují je spíš s kolegy a kolegyněmi než se sousedy. Všichni ale chtějí zažít alespoň na den své známé okolí jinak, zamyslet nad prostorem, kam denně chodí do práce a ukázat ho ostatním lidem v jiném světle. Připravit návštěvníkům dobrodružství, možnost nového poznání, skrze které si i oni ozvláštní prostor, kde se každodenně pohybují. A tyto lokality jsou vedle hlavního programu naším „doprovodným programem“.

Jejich role je trochu odlišná od hlavního programu i tím, že se často stávají dějišti afterparty, poté co ulice po 22. hodině utichnou.

Letos se do doprovodného programu přihlásilo 15 institucí, na které se můžete podívat v sekci Program 2020 – vždy pod výčtem hlavních lokací seřazených podle pražských čtvrtí a měst.

Procházka po doprovodném programu

Začneme jádrem města přímo na Betlémském náměstí na Praze 1. Místo běžně vnímané jako turisticky exponovaný prostor budete mít šanci prozkoumat v úplně jiném kontextu. Průvodci vám ukážou uličky, zákoutí a fasády domů okolo Betlémského náměstí, které ukrývají mnohé příběhy a symboly a vyprávějí osudy obyčejných lidí i slavných osobností. Jednodenní multižánrový festival Betlémská kulturní noc chce v rámci Zažít město jinak upozornit na autentické kulturní a umělecké aktivity místních institucí a podniků a ukázat návštěvníkům běžně nepřístupná místa.
*
Zážitek blíž „k zemi“ dál od ruchu města nabízí Národní zemědělské muzeum na Praze 7. Dozvíte se všechno o chlebu v rámci zemědělského trhu „Chleba a co na něj“, a u toho kolem vás možná proběhne i slepice, pro které je dvorek muzea domovem.
*
Příroda pojede i na mezigeneračním klima festivalu Bzukot v Dejvické Klubovně na Praze 6. Můžete zajít třeba na diskuze o ochraně klimatu a možnostech mezigenerační spolupráce.
*
Jak přežít globální oteplování. Co si počít, když se moře chystá pohřbít váš domov? Performerka Meghana se rozhodla vytvořit své vlastní záložní plány a obrací se s prosbou o pomoc i na publikum. To je jeden z mnoha bodů velmi různorodého programu Invalidovny.
*
Po takové performance se nabízí upozornit na Divadlo Archa, které se letos poprvé zapojí do Zažít město jinak. Archa přenese unikátní divadelní atmosféru do prostoru pasáže a obsadí na odpoledne společné prostranství, kam přiláká komunitu lidí pracujících v okolních administrativních komplexech a snad i lidi kolem jen procházející.
*
Nedaleko Archy je pak kino Edison, kam můžete zajít na promítání dokumentu Bratři Lumiérové a k tomu si dát občerstvení připravené přímo pro tento den.
*
Promítat se bude i v Petrohradské kolektiv ve Vršovicích., Tam v rámci Zažít město jinak poprvé otevřou Kino Petrohradská a nabídnou autorské dokumentární snímky z produkce My Street Films a diskuze s hosty z řad filmařů i teoretiků. Večer završí ambientními hudebními počiny z české alternativní scény.
*
Nedaleko v ulici Na Louži se nachází Planeta Za, která je novým komunitním prostorem navázaným na již fungující noční klub Ankali. Ten otevře své brány veřejnosti s celodenním programem DJ setů, živé hudby, otevřenými studii, rozhlasovým vysíláním a rozmanitými trhy.
*
Poprvé se do Zažít město jinak zapojuje i Vlkova ulice a většina podniků v ní. Zažijete sousedský brunch, ukázky střihu a holení, promítání nebo i grilování.
*
V Prostoru 8 na pomezí pražských Vinohrad a Vršovic mohou sousedé zajít třeba na Pomalý pique-nique, který už tam má jistou tradici.
*
Nedaleko se pak nachází Šalounova vila, která exkluzivně umožní veřejnosti nakouknout dovnitř. O to se zasloužil spolek HoST, který ve vile sídlí a který se zaměřuje především na sociálně znevýhodněné rodiny. Spolek přichystal například besedu „Zažij domov jinak“, která vypovídá o tom, jaké domovy mohou být a jak jsou jiné oproti těm, které běžně známe.
*
Kombinaci „těžké práce“, sportu a umění nabízí Festival M3. Umyjte si sochu na sídlišti Vlasta, projedete na cyklojízdě po Vršovicích a poslechněte si povídání o umění od kurátorů festivalu.
*
Pozornost k umění přitahuje i Lustr, festival ilustrace, který ve spolupráci s Kampusem Hybernská zaplní a předvede prostor Hybernské. Celý den zde bude přístupná výstava archivních ilustrací Adolfa Hoffmeistera.
*
Pragovka Art District vám ukáže svou industriální atmosféru bývalé továrny a budete moci nahlédnout do ateliérů.
*
A jako poslední, ale přitom první, a to dokonce o dva dny dříve, odstartuje v rámci doprovodného programu Zažít město jinak 17. září Běh na Malvazinkách, který pořádá spolek přátel Malvazinek.

#nadechnuse #prijdunazazitmestojinak