Aby lidi nemuseli jezdit za kulturou do centra. Rozhovor s Lucií Nováčkovou z Pragovky

Aby lidi nemuseli jezdit za kulturou do centra. Rozhovor s Lucií Nováčkovou z Pragovky

Do sousedských slavností Zažít město jinak se vysočanská Pragovka zapojuje už několikátým rokem. Co se za tu dobu podařilo změnit a co se chystá na sobotu 19. září? O tom jsme si povídali s ředitelkou galerie Lucií Nováčkovou.

Zažít město jinak na Pragovce  | Kolbenova 34, budova E | FB event | 19. září 2020

 

Myslíte si, že jsou aktivity Pragovky pro komunitu důležité?

Myslím si, že bez možnosti setkávat se nad společnými aktivitami bychom vůbec nemohli mluvit o komunitě, ať již umělecké, ale vlastně ani o komunitě Prahy 9. Jinak by to byli jen sousedé, kteří by se navzájem možná jen pozdravili…

Jak se snaží Pragovka komunitní život na Praze 9 obohatit?

Snažíme se do našeho specificky uměleckého prostoru přizvat sousedy, obyvatele Prahy 9 a dát jim možnost s námi zažít to, co běžně děláme- běžně pracujeme v ateliérech, běžně se s vlastními dětmi dělíme o svou tvorbu i výtvarné potřeby… Pro akce, jako je Zažít město jinak, vlastně aktivity jen poněkud upravujeme, aby je s námi mohli zažít i lidé, kteří se výtvarnému umění nevěnují. Abychom se s nimi mohli podělit o ten náš způsob trávení času, života… Ale samozřejmě i na Zažít město jinak přicházejí naši přátelé právě z umělecké komunity, se kterými třeba jindy nemáme čas se potkat. Je to takový návštěvní den. :-)

Je komunitní život na Praze 9 v něčem specifický?

Devítka má několik částí, které jsou od sebe i geograficky odděleny. Co se týče kultury, tak lidé dlouho jezdili spíš za kulturou do centra, než že by měli možnost jít na kulturní akci přímo tady. Našimi nejbližšími sousedy jsou Prám, Vysočanský Pivovar a také několik komunitních zahrad, které také pořádají velmi zajímavé akce. Spíš bych řekla, že Praha 9 ještě čeká na to, co se už v některých městských částech stalo a je to normou, tedy, že občanské iniciativy a spolky spolu budou intenzivně spolupracovat a propojovat svoje aktivity.

Co se vám za dobu fungování Pragovky podařilo (z pohledu komunitního života) změnit k lepšímu?

Tak  určitě to, že když jdeme nakupovat, místní už ví, že je tu nějaké umělecké centrum, ke kterému patříme… Někteří sem i chodí na akce, více se to propojilo právě s lidmi, kteří bydlí v sousedství, chodí sem na jógu, na kurzy, do kavárny. Takže určitě se podařil naplnit jeden z důvodů, proč to celé děláme. Aby se tu mohli potkávat lidé a my abychom se mohli potkávat s nimi.

 Co chystáte na letošní ročník Zažít město jinak?

Pokud situace dovolí, otevřeme ateliéry, jinak se ale můžete těšit na komentované prohlídky v galeriích s krátkým historickým úvodem, dětské workshopy, ale třeba i performance 10-10-10, kdy si můžeme navzájem představit svých deset důležitých knih, deset alb, deset básní, uměleckých děl a večer se můžeme těšit na koncert kapel Střešovické Kramle, IMA TEVA a Jadran. Na akci trochu volně navazuje i následující den akce s názvem Devět plus jedna, kdy připravujeme například graffiti workshop pro malé i velké…