Sousedské slavnosti v době covidové

Sousedské slavnosti v době covidové

Sousedit, či nesousedit? Uspořádat jubilejní 15. ročník slavností Zažít město jinak i v době, která společenským akcím nepřeje, nebo radši všechno zrušit? To jsou otázky, které si v koordinačním týmu Zažít město jinak klademe už pár týdnů. Pečlivě jsme zvážili všechna pro a proti a rozhodli se, že pořádat komunitní akci je i v této době důležité. Dalo by se říci i zejména v této době, protože epidemie zasazuje společenskému a kulturnímu životu těžké rány. V přípravách ale nic nepodceňujeme, sledujeme vývoj, komunikujeme s hygienickými stanicemi a úřady, veškeré informace zprostředkováváme organizátorům jednotlivých lokalit. Na konec je tak na každé zapojené ulici, zda se rozhodne akci přizpůsobit situaci nebo ji raději “odpískat”. Jak to tedy v sobotu 19. září  bude a proč?   

Na začátek je třeba říci, že Zažít město jinak není klasickým masovým festivalem nebo velkou společenskou akcí, kde se koncentruje velké množství osob na jednom místě. Program slavností se koná venku, pod širým nebem, což je nejméně riziková společenská aktivita. Především se ale odehrává se na desítkách míst po celé Praze (a v dalších městech) a mnoho lokalit je ryze sousedských – komunitních pro řádově desítky osob. I ta nejhojněji navštěvovaná místa nepřilákají více návštěvníků než například farmářské trhy. Ovšem i v těchto lokalitách je pro návštěvníky dost prostoru. Největší lokality (např. Americká a Krymská), kde byl předpoklad vysoké návštěvnosti, jsme po domluvě s organizátory preventivně zrušili.

Desatero pro bezpečné Zažít město jinak

Už před časem jsme pro organizátory i návštěvníky připravili soubor pravidel a doporučení, který pravidelně aktualizujeme a který jde v řadě bodů i nad rámec povinných nařízení. Základem jsou roušky, dezinfekce a rozestupy. Více v našem desateru.

Přestože roušky budou na venkovních akcích povinné až od pondělí 21. září, my jsme jejich používání organizátorům a návštěvníkům důrazně doporučili i během sobotního Zažít město jinak. Zejména tam, kde bude docházet k vyšší koncentraci osob.

Přizpůsobený program

Aktivity jsou v řadě lokalit přizpůsobené situaci – např. orientační běh, poznávání stromů v parku, cyklopřednáška po Vršovicích, komentovaná procházka po sochách na Folimance, výuka znakové řeči na Nuselských schodech, sjezd Čertovky na kanoích a mnoho dalších aktivit, které jsou z pohledu šíření covidu prakticky bezrizikové. V několika lokalitách se sousedské slavnosti odehrály už v předtermínu 12/9 a nemáme zprávy, že by způsobily jakékoliv (zdravotní) problémy u návštěvníků.  

Komunity jako pilíře společnosti

Jaro ukázalo, že fungující komunitní spolupráce může být účinným nástrojem pomoci těm, na které epidemie nejvíce dopadá  např. při šití a distribuci roušek, nákupech pro seniory nebo shánění počítačů a tiskáren pro matky samoživitelky, které mají doma školáky. Věříme, že podpora těchto vztahů, podpora kultury a místních podnikatelů je důležitá i teď před druhou vlnou epidemie. 

PS: Dobrá nálada a psychická pohoda pomáhají obranyschopnosti organismu.