Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Integrace, destigmatizace, legrace. Podniky z pražské ulice Ve Smečkách ukážou návštěvníkům jinou tvář vykřičené lokality

Integrace, destigmatizace, legrace. Podniky z pražské ulice Ve Smečkách ukážou návštěvníkům jinou tvář vykřičené lokality

Sociální podnik kavárna Bílá vrána se poprvé připojuje k organizátorům Zažít město jinak a společně s dalšími podniky v pražské ulici Ve Smečkách připravuje program, který slibuje zábavu pro celou rodinu. Podle Kláry Šuhajové, PR manažerky organizace Pohoda, která provozuje nejen Bílou vránu, ale i chráněné bydlení a stacionář, jsou zdravé vztahy a běžný život ve společnosti pro jejich klienty tou nejlepší terapií. Přijďte se i vy přesvědčit, že Ve Smečkách v samém centru Prahy to žije i jinými aktivitami než sexuální turistikou. 

Proč jste se letos rozhodli připojit k sousedským slavnostem Zažít město jinak? 

Nápad vzešel od mého šéfa, fundraisera Pohody, který chce propojit komunity sídlící v naší ulici. Kromě nás je tu chráněná dílna Inspirace, kde pracují lidé s postižením, a další chráněná dílna Jedna bedna. Ta zase zaměstnává lidi s duševním onemocněním. Pak je tady super prostor Galerie Smečky a knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana a mnoho dalšího. Naší účastí na Zažít město jinak chceme ukázat, že i Ve Smečkách je spousta hezkých organizací, které dělají smysluplné věci. Návštěvníci se nejen pobaví, ale svou návštěvou tyhle dobré věci  navíc podpoří.  

Očekáváte, že se slavností zúčastní i místní, rezidenti?

Tohle právě není úplně živá lokalita, moc rezidentů tady nežije. Ulice je vyhlášená jako lokalita vykřičených podniků a hodně domů zabírá Airbnb. Normální Pražan nemá úplně důvod, aby sem zašel. A právě to bychom naší účastí chtěli změnit. Protože, i když odhlédneme od chráněných pracovišť, tak hezkých podniků je tady spousta. Je tu skvělá mlékárna Krasolesí, tapas bar Ježkovy Voči, pražírna Rcaffe a spousta dalších míst, o kterých stojí za to vědět. 

Vám ale v ulici nepovolili zábor ulice a Zažít město jinak tak u vás bude probíhat jen vevnitř nebo ve vnitroblocích. Z jakého důvodu?

Při každém záboru platí podmínka, že musí zůstat 1,5 metru na průchod a tady je tak úzký chodník, že by to nešlo. Takže návštěvníky pozveme raději dovnitř. Když bude pršet, budeme mít výhodu.

Na co se tedy můžou potenciální návštěvníci těšit?

Program bude určitě zajímavý. Chráněné dílny připraví tvořivé workshopy, v galerii Smečky bude probíhat workshop na tvorbu koláží a výstava Jiřího Suchého, ve vnitrobloku tapas baru se bude grilovat a Krasolesí si připraví ochutnávku svých produktů. V knihovně pro nevidomé si mohou návštěvníci vyzkoušet, jaké je to prohlížet si obrazy rukama. Na své si přijdou i děti, protože slavností se účastní i místní klub plavání miminek Raftík, který si připravil různé vodní soutěže. Jiný typ publika by mohla přilákat Pivotéka, o jejímž zapojení ještě jednáme. A jeden z mála místních rezidentů, pan Havlíček, si připravil povídání o historii Smeček, včetně černých a pikantních historek. Od 11 do 13 hodin si můžete dát brunch z naší kavárny na střeše, odkud je úžasný výhled a kam bude celý den volný přístup. Od 17 hodin tam pak proběhne koncert kapely Backdoorman. 

Tenhle výhled čeká i na vás, když do Smeček zavítáte v rámci Zažít město jinak

Co je vlastně smyslem existence Pohody? Zaměstnávání a integrace lidí s postižením? 

Integrace ano, ale hlavně fungujeme jako alternativa k ústavní péči. Naším cílem je, aby i lidé s postižením mohli žít v přirozeném prostředí a netrčeli někde zavření. Aby si získávali a udržovali nové dovednosti. Máme i případy, kdy nám klienti odcházejí z chráněného bydlení a začínají žít sami. 

Kolika lidem pomáháte?

Ve stacionáři je jich dvanáct, v chráněném bydlení kolem dvaceti a dalším 30 poskytujeme asistenci a terénní služby, v kavárně zaměstnáváme 9 pracovníků se znevýhodněním. Nejde o tréninkové pracoviště, ale o místo, kde mohou pracovat bez časového omezení. Někteří jsou u nás řadu let, jiní odešli na otevřený trh práce. To považujeme za velký úspěch. Přála bych si, aby bylo víc takových malých organizací, které takto podporují menší počet lidí. Jen tak se dá zaměřit na individualitu každého člověka a pomoci mu rozvíjet, udržet nebo zpomalit úbytek dovedností, umožnit mu naplnit si své potřeby a přání.

Bílou vránu můžete podpořit i tak, že pro ni budete pracovat!

Každodenní kontakt s normálním světem je tedy pro vaše klienty klíčový? 

Ano, a proto chceme lidem sdělit, že když k nám přijdou, užijí si fajn den, a ještě pomůžou někomu dalšímu. Chceme propojit lidi, komerční i nekomerční podniky v ulici a upozornit na to, že lidi s mentálním znevýhodněním stojí za to podporovat. Že mají mít stejné šance jako ostatní. I proto se akce Zažít Smečky jinak budou účastnit zaměstnanci naší kavárny. 

Jak vás mohou návštěvníci, které vaše práce osloví, ještě podpořit či pomoct? 

Existuje celá řada cest, jak nás podpořit. Návštěvou naší kavárny, uspořádáním vlastní akce v Bílé vráně, objednáním našich cateringových služeb. Máme mnohaleté zkušenosti se zajišťováním občerstvení pro velké akce, například pro festival Jeden svět, ale i menší prodejní ve firmách. Tím vytváříme i pracovní prostor pro naše kavárníky. Lidé mohou nakoupit výrobky terapeutické Pohodové dílny a produkty kavárny Bílá vrána na našem e-shopu www.jsemvpohode.cz. Je možné se do Pohody i kavárny zapojit dobrovolnicky. Doplnit naši asistentskou práci s klienty o další aktivity, které jim zpříjemní život. Návštěvou divadel, procházkami, společnou kávou, výletem i jinak. Jiní nám mohou pomoci při organizaci různých akcí. A v neposlední řadě rádi přivítáme nové kolegy jak v kavárně, tak v našich sociálních službách. Pracovníků v sociálních službách je chronický nedostatek. Budeme moc rádi za zájemce o tuto naplňující práci.

Líbí se vám, jak se ulice našich měst proměňují v rámci sousedských slavností Zažít město jinak a chtěli byste naši činnost podpořit? Přidejte se do Klubu přátel AutoMatu a pomozte nám s dlouhodobým a systematickým oživováním veřejného prostoru.