Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Práce na Zažít město jinak je skoro obrozenecká činnost, říká organizátor z Blanska

Práce na Zažít město jinak je skoro obrozenecká činnost, říká organizátor z Blanska

Dramaturg Kulturního střediska Blanska a jeden ze tří iniciátorů zdejších sousedských slavností se snaží zbourat mýtus o tom, že místní jen nadávají a že město je mrtvé. S organizací začal loni a po velkém úspěchu letos plánuje Zažít Blansko jinak ještě o kousek rozšířit. Jan Mach si s námi popovídal třeba o tom, co ho motivuje, na co se nejvíc těší a jaké má plány do budoucna. 

Letos pořádáte Zažít město jinak podruhé. Jaký byl ten první ročník?

S nápadem přišel ředitel knihovny a ředitelka Muzea Blanenska a pro mne to byla jedna z prvních věcí, do které jsem se po svém nástupu do Kulturního střediska pustil. Podařilo se nám přesvědčit město, aby nás v tomhle úsilí podpořilo a prvního ročníku Zažít Blansko jinak se nakonec zúčastnily asi dvě nebo tři tisícovky lidí, kteří navštívili 54 stanovišť.

Zorganizovat takhle velkou akci bez podpory města by asi nebylo snadné…

Kulturní středisko města to podporuje technicky, produkčně a propagačně, to znamená finančně. Loňský ročník stál město cca 130 000 Kč. 

Jak jste vedení města přesvědčili, že má taková investice smysl?

Šli jsme za starostou a paní vedoucí odboru školství a snažili jsme se ji přesvědčit o tom, že tento formát je pro město vhodný. O Blansku se říká, že se tady nic neděje a lidé se tu nemají rádi. V minulém století tu v souvislosti s industrializací proběhly dvě imigrační vlny a žijí tu lidé ze všech koutů republiky, kteří k tomuto místu nemají úplně vztah. My jsme chtěli vytvořit prostor pro ty, kteří myslí pozitivně, a ukázat, že předsudky úplně neplatí.  

O legraci nebyla na Zažít Blansko jinak nouze loni, ani letos tomu nebude jinak

A povedlo se? 

Náramně. Bylo krásné počasí a i covidová situace byla ještě docela příznivá. Kolegyně udělala projekt na uzávěrku města, přesvědčili jsme úředníky, a nakonec všem spadla brada. Když zavřete město a nejezdí v něm auta, tak najednou zjistíte, jaká je tu pohoda. Nemusíte se dívat po dětech, aby je něco nezajelo, a užijete si ten víkendový den z úplně jiné perspektivy. Potkáte spoustu lidí, které znáte, a ti vás zapojí do různých aktivit od koncertů po rukodělné věci a výměnu receptů. Měli jsme pianino na ulici a bylo to moc fajn. 

Vy jste tedy zavřeli celý střed města?

Zabrali jsme Wanklovo náměstí, Rožmitálovu ulici a také náměstí Republiky s náměstím Svobody, kudy vede jeden ze dvou hlavních průtahů městem. Náměstí Republiky je de facto parkoviště, postbolševická vybetonovaná plocha, kde bylo najednou místo aut basketbalové hřiště a spousta dalších aktivit. Lidé byli nadšení a psali nám na Facebook, že za třicet let tu nebylo nic pozitivnějšího. 

Plánujete letos ještě něco navíc?

Letos budeme mít ještě asi o 10 stanovišť více. Kvůli stavbě dvou kruhových objezdů jsme nemohli uzavřít hlavní průtah, takže jsme pouze snížili rychlost na 30 km/h. Ve špičce se tam stejně jezdí dvacítkou. Nebudeme tedy na silnicích a máme pouze vyblokované parkoviště a náměstí. Hudební aktivity budou trochu jinak rozmístěné. Přihlásila se nám většina z lidí, kteří participovali loni, a nálada je pozitivní. 

Houpačky z dílny místních skautů

Vy jste původem z Blanska?

Já jsem z Adamova, což je mezi Brnem a Blanskem. Ale do Blanska jsem chodil na střední školu a měl jsem tu asi tři kapely a taky tu mám nejlepší kamarády. K městu mám vřelý, takový obrozenecký vztah a snažím se tu s kolegy pozvedávat kulturu. Soukromě tomu říkám, že roztlačuju velký vlak. My na rozdíl od Boskovic nemáme velký amfiteátr nebo velké vnitřní prostory vyladěné na koncerty. 

Dá se vyčíslit, kolik hodin těmi přípravami trávíte?

Soustavné přípravě slavností se věnuje jeden člověk asi půl roku. Teď jsme rozjeli i web a zjistili jsme, že návštěvníci nemají moc kde jíst a pít, takže musíme pořešit gastro a elektřinu. Je toho hodně. Člověk, který pracuje na dohodu, na tom spálí třeba 300 hodin. Plus další lidé, kteří na organizaci pracují v rámci svých úvazků.

Každý si mohl vyzkoušet umění floristické práce

Co z programu si určitě nenecháte ujít?

Já jsem hlavně přes muziku. Oslovil jsem zhruba 25 kapel napříč žánry, ale kvůli covidu se mi povedlo sehnat jich 5, od vážné hudby po rock plus DJs. Všichni jsou místní, samozřejmě vystoupí zdarma a nemají s tím problém. Pak je tu ještě ono pianino u kavárny, kde zahraje třeba Pepíno Kolář z Moravanky, multiinstrumentalista a skvělý člověk, echt Blanenšťák. Takže hudební program si určitě ujít nenechám. Pak je tu spousta místních, kteří dělají takové drobné, ale moc hezké věci. Třeba pán, co má zahradní železnici, galerie chystá zajímavou instalaci v takovém rozporuplně vnímaném objektu, který stojí na místě bývalého hotelu Dukla. Skauti postaví houpačku, květinářství chystá vázání kytic, přijdou baseballisti, bude komentovaná prohlídka města, cvičení tai-chi, lidi připravili pro své sousedy i jejich děti workshopy… Bude toho spousta. 

Přemýšlíte už nad příštím rokem?

Ano. Tady totiž dojde v souvislosti s těmi vznikajícími kruhovými objezdy k velké přestavbě a bude se rušit jeden přejezd, na kterém jsou teď 40 minut z hodiny závory dole a vznikne tam slepá ulice na zajímavém prostoru kolem řeky. Tak na něj si tak trochu myslím, kolegové jsou tomu také nakloněni. Uvidíme, co bude. 

Zažít Blansko jinak můžete už v neděli 12. 9. 2021.

Líbí se vám, jak se ulice našich měst a obcí proměňují v rámci sousedských slavností Zažít město jinak a chtěli byste naši činnost podpořit? Přidejte se do Klubu přátel AutoMatu a pomozte nám s dlouhodobým a systematickým oživováním veřejného prostoru.