Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Nevynechejte doprovodný program Zažít město jinak

Nevynechejte doprovodný program Zažít město jinak

Na Zažít město jinak 18. září najdete skoro stovku sousedy oživených míst. Možná jste si ale na pražském seznamu lokalit všimli i tzv. doprovodného programu. Jak se liší od hlavního a čím vším vás letos překvapí?

Jedním z hlavních principů Zažít město jinak je kromě setkávání lidí a jejich vzájemné inspirace také přetváření ulic a vůbec veřejného prostoru podle fantazie místních obyvatel. Organizátoři často spojí síly s místní galerií, kavárnou, komunitním centrem, knihovnou, barem nebo třeba divadlem. Prostě kdo chce, přidá ruku ke společnému dílu. Takhle vzniká klasická lokalita, kterou zařadíme do hlavního programu slavností.

Od jara se nám ale ozývají i podniky, umělecké skupiny či jiné subjekty, kteří jsou ve své ulici samy, neorganizují událost se sousedy nebo nemají možnost udělat zábor ulice. Přesto ale se Zažít město jinak sdílí nějakou část DNA, například se zamýšlí nad veřejným prostorem, ale klidně i “indoorem”, kam denně chodí do práce a ukazují ho ostatním lidem v jiném světle. Návštěvníkům připravují různé nevšední zážitky, pohledy do zákulisí nebo překvapení. Taková místa rádi zahrneme pod svou střechu, ale pro pořádek je vydělujeme do programu doprovodného, abychom zůstali věrni hlavním idejím Zažít město jinak.

Doprovodný program (podobně jako hlavní lokality) se nemusí konat přímo 18. září a v drtivé většině je přístupný zdarma. Kompletní přehled toho, co se chystá letos, najdete na stránce Doprovodný program nebo v tištěném katalogu Zažít město jinak 2021.

Níže vybíráme pár kousků, které by vám podle našeho názoru neměly uniknout, protože na klasických lokalitách podobný program obvykle nenajdete. Jde o řadu uměleckých projektů od pohybových a divadelních performancí po umělecké workshopy a zážitkové prohlídky.

 

Doprovodný program Zažít město jinak

Potkat jsme se poprvé mohli už 15. září na Andělu, kde jsme s AutoMatem po letech uspořádali „vlastní lokalitu“ s názvem Výstup na Andělu s celodenní sérií nejrůznějších uměleckých performance a intervencí do veřejného prostoru (výtvarných, tanečních, divadelních).

*

Jaký pohled se člověku otvírá na místech, která nejsou určena k zastavení? To vám prozradí Vnitroměsto – inscenovaná procházka lokalitami Florence od studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU ve spolupráci s Projektem Pomezí. Pozor, koná se už 17. 9., pro omezený počet osob a výjimečně se vstupným.

*

Na Kostnickém náměstí můžete shlédnout představení fyzického divadla “Výš” a také zažít interaktivní workshop a ukázky z programu divadla PONEC jako pohybově-hlasový workshop pro starší a seniory, dětské studio, lekce contemporary dance…

*

Autorská performance s názvem Zeď se bude hrát na Praze 5. Divadlo 20 představí svou hru, jejímž tématem je izolace v době lockdownu.

*

Festival m³ – Umění v prostoru bude zkoumat, jak může umělecké dílo ozdravit místo a komunitu. Kurátoři připraví komentovanou cykloprojížďku po uměleckých dílech festivalu na Praze 6 a 7, program v Kafkově ateliéru a sousedskou slavnost Fyzikálního ústavu AV ČR.

*

Na Florenci se pak můžete zastavit i v Bar/áku. Kromě garage sale si tu můžete vyzkoušet keramickou (s)dílnu.

*

V rámci hlavní lokality Opatovická zajděte na site specific performance Slepé skvrny. Performance pohybující se na rozhraní činoherního a pohybového divadla se inspirovala knihou sociologa Daniela Prokopa, která rozebírá soudobé sociologické fenomény v české společnosti, zejména její rozdělení.

*

V zahradě AVU v bezprostřední blízkosti hlavní lokality U Akademie uspořádá kolektiv Mothers Artlovers sdílený oheň a symposium o Lásce. Budeme se bavit o lásce v partnerských a rodičovských vztazích a jejího vlivu na tvorbu, o lásce ve smyslu péče o sebe, ale také ve smyslu institucionální péče. Setkání je otevřené a všichni jsou vítáni. Pro děti budou přichystané feministické omalovánky. Předpokládaný čas symposia je od 16. do 19. hodiny.

*

Ve vestibulu pod Palackého náměstím v zastávce metra Karlovo náměstí najdete galerii Mimochodem a výstavu Rafťáci od Jana Kvíze. Ve stejném prostoru sídlí i galerie Nika, která aktuálně vystavuje fotografie od Štěpánky Sigmunové, zobrazující „expozici kurátorovanou náhodou“, vzniklou v průběhu rekonstrukce Národního muzea.

*

Galerie Artwall na nábř. Kpt. Jaroše 18. 9. od 15h nabídne komentovanou prohlídku s umělkyní výstavy EROICA Zdenou Kolečkovou.