Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Bariéry v ulicích i v našich hlavách. Vizuál letošního ročníku slavností vyzývá ke hravosti a kreativitě

Bariéry v ulicích i v našich hlavách. Vizuál letošního ročníku slavností vyzývá ke hravosti a kreativitě

Vizuál letošního ročníku Zažít město jinak vyzývá k tomu, užít si veřejný prostor na maximum a se vším všudy. Pracuje s nadsázkou a vynáší do popředí téma bariér a jejich překonávání. V doslovném významu s těmi fyzickými ve veřejném prostoru, v přeneseném pak s těmi mentálními v našich hlavách. 

V organizačním týmu Zažít město jinak jsme věděli již minulý rok, že se chceme věnovat problematice neexistujících přechodů, zbytečných zábradlí a plotů a překážkám, kterým čelí lidé se sníženou schopností pohybu, senioři i rodiče s malými dětmi. A upozornit na potenciál slavností propojovat jednotlivce i komunity, které se za normálních okolností spíše míjejí.

Rozdíly nás nemusí separovat

“Vytvořil jsem scénu, která je svým obsahem až surreálná, a konkrétní bariéry jsem s nadsázkou použil k účelům, ke kterým normálně vůbec neslouží. Tím získávají i přenesený význam, a sice to, že bariéry jsou často také v našich hlavách,” říká autor vizuálu grafik a ilustrátor Filip Zatloukal. Ať už jde o generační, společenské nebo jazykové rozdíly, často se dobrovolně separujeme od svého okolí. „Žlutočerná pruhovaná páska se bude táhnout jako Ariadnina nit napříč všemi tiskovinami a doprovodnými materiály k letošnímu Zažít město jinak,“ doplňuje Filip.

 

Buďte s námi bez zábran

Podívejte se na výsledek jeho tvůrčí práce, kterou věříme s blížícím se termínem letošních slavností, sobotou 17. září, budete potkávat stále častěji i veřejném prostoru. Jak se vám zamlouvá? A přijdete se pobavit se svými sousedy? My doufáme, že ano.