Poznejte své sousedy v Podolí a Nuslích

Poznejte své sousedy v Podolí a Nuslích

V zónu klidu i veselí se na čtyřce promění Nedvědovo náměstí v Podolí a Čestmírova ulice u Náměstí bratří Synků. Lidé z těchto čtvrtí budou moci poprvé zažít neopakovatelnou atmosféru sousedských slavností, potkat se s místními, ochutnat lokální dobroty a třeba zkusit závodit v orientačním běhu na vozíku.

V Podolí bude čekat na místní opravdu netradiční program. Zaplnit ulice lidmi s postižením a bez něj, takové je přání organizátorů. Chtějí touto cestou bořit předsudky a otevřít svět lidí s postižením všem. Jelikož v blízkosti sídlí Jedličkův ústav a nezisková organizace Asistence o. p. s., sousedská slavnost bude postavena na myšlence integrace. Také aktivity, které se zde chystají, se ponesou právě v tomto duchu.

Na vlastní kůži můžete zažít, jaké nástrahy a překážky číhají na vozíčkáře v městském prostoru dnes a denně, nebo si zazávodit v orientačním běhu na vozíku. Mezi místní lákadla bude jistě patřit divadelní představení lidí s postižením a jejich asistentů. Program bude nabitý. Veřejnosti se totiž v den slavnosti otevřou brány Podolské vodárny, na své si přijdou i milovníci velocipedu, jazzu, dobrého jídla a kávy. Možnost odlehčit ve švech praskající skříni a prodat něco ze svého arsenálu oblečení budete moci na dobročinném bazárku, jehož výtěžek půjde na podporu Tranzitního programu Asistence o. p. s.

Lokalitu v okolí „Synkáče“ tíží určitá vykořeněnost. Je specifická tím, že v ní nežijí starousedlíci, stěhují se sem noví obyvatelé, a zároveň zde žije mnoho sociálně slabých rodin. Organizátoři by rádi skomírající oblasti vdechli život do žil. Jejich vizí je propojit všechny obyvatele bez rozdílu věku, národnosti a etnika a společně si užít hezkého dne.

Při sestavování programu dbali na to, aby se lidé pouštěli do hovoru, poznali se, rozvíjeli sociální vztahy a seznámili se s aktivitami místních spolků. Třeba takové nuselské Divadlo Bez Hranic si pro vás připraví ukázky z vlastního repertoáru. Máte-li rádi chansony či swing, tak si také přijdete na své. Třešničkou na dortu by mohla být beseda s Jiřím Padevětem, autorem knihy Průvodce protektorátní Prahou, která získala v letošním roce cenu Magnesia Litera. Břicha si bude možné nacpat palačinkami, italskou mozzarelou z českého mléka nebo jídlem z nejlepšího vietnamského bistra v Praze. No, je na co se těšit.