Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Vybíráme z programu: Téma Bez zábran

Vybíráme z programu: Téma Bez zábran

Tématem letošního ročníku sousedských slavností je Bez zábran. Odkazuje na bariéry ve veřejném prostoru i mezi lidmi. A to jak fyzické i mentální. Jak se ho jednotliví organizátoři a organizátorky rozhodli uchopit? Koho trápí stav dopravní infrastruktury a kdo se zase zaměřuje na integraci menšin a znevýhodněných skupin obyvatel? Přinášíme výběr z pestrého programu slavností, které letos proběhnou v rekordním počtu téměř dvou stovek lokalit po celé České republice. 

Zapojujeme ukrajinskou komunitu

Na Fidlovačce (už 3. 9.) budeme moci ochutnat ukrajinskou kuchyni, v Jilské si poslechnout ukrajinskou poeziiReflexe ruské agrese očima ukrajinských autorů je název dvojjazyčného moderovaného pásma složeného z četby a diskuse s diváky. To chystají pro návštěvníky v Horské ulici na Praze 2. Na Krenovce (Praha 3) vás čeká taneční vystoupení souboru Focus Ukraine. V Hostivařské ulici budete moci zažít Kousek Ukrajiny prostřednictvím tance, houslí, žvance a milých sousedů z Nové Ukrajiny. Na průsečíku ulic Pernerova a Prvního pluku můžete zhlédnout taneční skupinu ukrajinských tanečnic s jejich vystoupením a interaktivním workshopem Na cestě, které vzniklo v rámci projektu Tanec Praha Ukrajině. Na Petřinách budou také nabízet tradiční ukrajinská jídla i vlastní rukodělné výrobky uprchlíci, kteří jsou ubytováni na kolejích Větrník. Přijďte ochutnat nebo si cokoliv, co se vám bude líbit, zakoupit a finančně je tak podpořit. Výtěžek půjde na konto ukrajinské ambasády v ČR.  V ulici Na Nivách na Praze 4 proběhne pop up dílna na výrobu pohlednic pod vedením výtvarnice Aksane.

Zapojení ukrajinské komunity do sousedských slavností můžete podpořit i zakoupením benefičního trička. Výtěžek jde na překlady materiálů do ukrajinštiny.

Město potmě a s hendikepem

Motto „Bez zábran – bariér“ se promítá i do snahy zapojit do slavností osoby s nejrůznějšími omezeními a poznat bariéry, se kterými se denně setkávají. Vcítit se a snažit se odstraňovat předsudky. O to se pokusí také např. na Waltrovce, kde si Středisko vodících psů připravilo hry poslepu a výrobu 3D mapy. U Zásobní zahrady vás čeká workshop na téma Život s hendikepem. V Knihovně pro nevidomé v ulici Ve Smečkách si budete moci vyzkoušet, jak poznat obraz po hmatu a zúčastnit se i dalších workshopů i živé knihovny o životě s duševním onemocněním připravené ve spolupráci s místními neziskovkami. V Horské ulici s biology z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zjistíte, jak se žije lidem s očními vadami. A Zažít město potmě se SVĚTLUŠKOU budete moci např. v ulici Na Nivách na Praze 4. Na Dědině si budete moci vyzkoušet, jaké to je, chodit se slepeckou holí. A nebojte, bude vás hlídat instruktorka chůze. Možná se budete divit, jakým bariérám ve veřejném prostoru musí nevidomí čelit! Nebudou chybět ani výrobky z dílny nevidomých. 

Foto: Světluška

Díky Světlušce budete moci projít známé město bez zrakového smyslu a zorientovat se pouze pomocí hmatu, sluchu nebo čichu. Poznáte, kde se právě nacházíte jen podle vůně kávy linoucí se z oblíbené kavárny, nebo pískání kanárka v sousedovic okně? Kolik kroků je zastávka autobusu od vašeho domu? U kterého vchodu parkuje pán s dodávkou, která blokuje chodník? Kdo zase nechal ležet koloběžku uprostřed chodníku? A je vůbec místo, kde žijete, skutečně bezpečné a vnímavé vůči potřebám všech svých obyvatel?

Na Strossmayerově náměstí se budou věnovat lidem na okraji a v Hrubého ulici vás čeká zážitkový workshop Bez zábran. V bohnické Vile Alena si budete moci popovídat se sociálním pracovníkem o tom, co obnáší zaměstnávání lidí s hendikepem. Městská knihovna v Korunní nabízí možnost poznat, jak zrakově a sluchově znevýhodnění překonávají bariéry při četbě knih a hraní společenských her. Prohlédněte si hmatové obrázky, zkuste číst pomocí Braillova písma a zahrajte si sluchové pexeso či tichou poštu pro neslyšící.

Zdraví také duševní

 Ve Studiu Alta mají připravený program věnovaný duševnímu zdraví a životu s duševním onemocněním a zvou vás k poklidné tvorbě, diskuzi i uměleckým prožitkům. Ateliér radostné tvorby si připravil plenér založený na přesvědčení, že v uměleckém projevu mizí veškeré zábrany a to i pokud jde o mentální hendikep či duševní onemocnění. Objevte kouzlo nesmyslně hutných nánosů barvy s Georgem Radojčičem nebo portrétujte dopravní prostředky s Lorenzem. Malovat se bude od 14 do 16 hodin. 

Poznejte své město

Lovosické ulici na plánují vytvořit mapu bariér ve veřejném prostoru. Na Náměstíčku na ulici K Lánu vás čeká historická procházka s bojovkou a na Novovysočanské si zase připravili geolokační hru Tajemství Nových Vysočan. Workshop s názvem Nahoď město proběhne Na Petřinách. U Okrouhlíku se bude debatovat nad aktuálním děním ve čtvrti  S historikem se můžete projít také po pražské Výtoni a s Vyšehradským jezdcem z Horské ulice po okolí starobylého Karlova a Folimanky. Horní část Karlštejnské (u bývalé pošty) se promění v pěší zónu. Cílem akce je upozornit na narůstající dopravu v našich ulicích. V Malém Vatikánu” se můžete zúčastnit happeningu, který spočívá v demonstrativním překonání Bělohorské ulice, která nekompromisně dělí celou čtvrť od její dominanty – Břevnovského kláštera. Na Břevnovské pláni zase chystají přednášku o komunitním bydlení a u Hercovky vás čeká Slavnostní otevření schodiště neznámého aktivisty. 

Zažít město jinak na Hercovce

Cesty do minulosti

Mosteckou ulici si můžete projít v doprovodu pamětníka a dozvědět se, jak tahle malostranská tepna fungovala v minulosti. Ve Smečkách si prohlédněte výstavu Smečky dříve a nyní. V Čimicích chystají přednášku a besedu o historii tvrze v Čimicích. Prohlédnout si můžete také prostory Šalounovy vily na Praze 10, kde se konaly okultistické seance.

O stáří

V ulici Karoliny Světlé můžete zjistit víc o stáří a stárnutí. V Betlémské si zase budete moci vyzkoušet na opičí dráze, jak se starším lidem pohybuje po Praze. Problematice seniorů bude věnován i program Elpidy v ulice Na Bělidle a ve Velflíkově mají připravený Senior Fitness. V Pečovatelském centru Prahy 7 (Kamenická 46) si můžete od 14 do 17 hodin vyzkoušet Oblek stárnutí. Osobní zkušenost vám přiblíží zdravotní obtíže (nejen) starších osob, např. bolest zad, zákal oční čočky, zúžení zorného pole, ztráta sluchu (na vysoké frekvenci), omezení pohyblivosti hlavy, ztuhlost kloubů, ztráta svalové síly, snížená schopnost úchopu nebo snížené koordinační schopnosti.

Mezi jednu ze skupin, kterých se naše téma extrémně týká, patří senioři

Výběr z regionů

V Českých Budějovicích můžete se Střediskem rané péče Zažít Černou věž jinak a sice potmě a vyzkoušet si na vlastní kůži, s jakými bariérami se potýkají nevidomí. V Olomouci do slavností zapojí místní ukrajinskou komunitu a nabídnou jí i vám příležitost Zažít Dolní náměstí jinak. Veselské maminky, tedy komunita rodičů z Veselí nad Lužnicí, nabídnou besedu o předsudcích, které nás rozdělují a v Novém Jičíně budete moci ochutnat domácí ukrajinské jídlo. Ukrajinskou kuchyni můžete ochutnat i v Mariánských Lázních v rámci Zažít tržnici jinak, kde se svou nabídkou představí Polévky od srdce.