Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Je libo street art nebo výstavu se soutěží o veřejném prostoru? Přečtěte si, co nabízí doprovodný program Zažít město jinak mimo Prahu

Je libo street art nebo výstavu se soutěží o veřejném prostoru?  Přečtěte si, co nabízí doprovodný program Zažít město jinak mimo Prahu

Co by byly sousedské slavnosti bez doprovodného programu? Jsme naprosto nadšení z faktu, že se postupně objevuje v dalších městech a přináší nová zajímavá témata. Vybíráme pro vás čtyři komunitní chuťovky mimo Prahu, které rozhodně stojí za návštěvu.

Street artový festival Město=Galerie přinese v sobotu 17. září nové umění do veřejného prostoru v Mladé Boleslavi. Ikona graffiti Bates z Dánska, Fat Heat z Maďarska či sestava Slider, Rico a Caparso z Německa – to je výčet osobností, které ten den navštíví město. Své zástupce tu budou mít i umělci z Čech. Na třídě Ludvíka Kalmy a Volkharda Köhlera se zúčastní graffiti jamu, jehož součástí bude i workshop pro veřejnost, hudba a občerstvení.

Další komunitní lahůdkou je projekt SKRZE MĚSTO propojený s týdnem mobility, který proběhne v Berouně (16. 9. -14. 10. 2022) na Husově náměstí a v Jihlavě (17. 9. – 14. 10. 2022) na ulici Jana Masaryka u kina Dukla. Dozvíte se o současných trendech ve zklidňování dopravy ve městech, zkvalitňování veřejných prostranství a ulic pomocí integrování cyklistické dopravy a zvýšení komfortu pro pěší. Součástí projektu bude výstava spojená s mapováním názorů veřejnosti (dotazníkové šetření) a soutěž o nejvíce najetých kilometrů na kole.

Po páté odpoledne je název sousedského projektu, ve kterém se obyvatelé Kutné Hory dělí o to, jak tráví svůj volný čas. Od 1. do 10. září se v bývalém obuvnictví denně otevře dočasný prostor pro sdílené čtení knih, tvorbu herbáře, hraní stolního fotbalu, koncertů, workshopů a lekcí tance. Projekt reaguje na úpadek veřejného života v centru města tím, že otevírá hranice mezi soukromým a veřejným. Projekt realizuje CCPA, Rekultur a Divadelní festival Kutná Hora. Prostor bude otevřený každý den od 17 hodin na adrese Tylova 508/4, Kutná Hora – Vnitřní město.

V Olomouci navštivte nedávno oživený dvorek v Riegrově ulici č. 5, kde vám pod taktovkou podniku UNCLE FERRO naservírují různorodý sousedský happening. Příchozí si tu mohou ráno zacvičit jógu, zdržet se v poledne na společný oběd a užít si tu zakončení makrelové sezóny. Odpoledne bude patřit koncertům formou open mike. Večerní hodiny pak zpříjemní sám DJ Uncle Ferro svými neopakovatelnými rytmy. Za projektem stojí známý olomoucký hudebník Jiří Jirák, který se aktivně věnuje debatě o rasových předsudcích a svým osobním příkladem ukazuje, jak se mohou odlišná etnika vzájemně inspirovat. Naplno a bez zábran!

Více podrobností o doprovodném programu najdete na webu tady.