Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Lekce tanga či cizího jazyka, pouliční kadeřnictví a graffiti jam. Slavnosti Zažít město jinak promění téměř 200 míst po Česku

Lekce tanga či cizího jazyka, pouliční kadeřnictví a graffiti jam. Slavnosti Zažít město jinak promění téměř 200 míst po Česku

Místo aut workshopy pro děti, místo rychlého občerstvení lokální dobroty a místo shonu čas poznat lépe své sousedy a sousedky. Na sobotu 17. září chystá spolek AutoMat se stovkami dobrovolných organizátorů slavnosti Zažít město jinak a pestrý program na míru každé zapojené ulici. Letos se s mottem „Bez zábran“ navíc snaží překonávat bariéry ve veřejném prostoru i ty v našich hlavách.

“Každá zapojená sousedská lokalita je úplně jiná. Odráží ducha místa i to, kdo se ujme organizace programu. Někde to je místní škola či hospoda, jinde umělecká skupina, aktivistický spolek nebo třeba farnost. Některá místa se stanou dějištěm většího pouličního festivalu, jinde je v plánu “jen” sousedský piknik nebo promítání,” vysvětluje hlavní koordinátor Zažít město jinak Tomáš Fridrich.

Všechny ale spojuje to, že akce Zažít město jinak je otevřená každému – dětem, seniorům, lidem se zdravotním omezením a na okraji společnosti i našim sousedům a sousedkám z Ukrajiny a dalších zemí. To se odráží i v programu slavností, které chtějí bourat bariéry a předsudky mezi lidmi,“ dodává Tomáš Fridrich. 

Foto: Kristýna Černá

Tipy z programu

Hned na několika úrovních tak činí např. v ulici Ve Smečkách. Tamní slavnosti odhalí, že se v ulici s nevalnou pověstí nachází řada zajímavých podniků a institucí, jako například tiskárna a knihovna pro nevidomé. Tam si čtení pomocí hmatu můžete vyzkoušet i vy. Zapojí se kavárna Bílá vrána, která zaměstnává lidi s mentálním handicapem, a na programu bude také Živá knihovna. Slavnosti tentokrát rozehrají celou ulici a část programu se uskuteční venku na chodnících i na prostorné terase nad Prahou.

Hned u pražského Anděla začíná ulice Na Bělidle, kde centrum Elpida chystá workshop pletení ponožek, společné vaření polévky, lekce swingu nebo koncert tamního sboru. Své dvacáté narozeniny tak Elpida oslaví na ulici v bezprostřední blízkosti jednoho z nejfrekventovanějších míst Prahy.

Na Břevnově chtějí upozornit na to, jakou bariéru pro pohyb pěších a obecně pro život místních představuje ulice Bělohorská. Tato čtyřproudá ulice s tramvajovým pásem, která odděluje Břevnovský klášter od západní části Břevnova, přerušuje historickou osu Břevnovský klášter – usedlost Ladronka. Organizátoři plánují její společné překonání, přeběhnutí, přeskákání nebo projetí na kole. Prostor dostanou rodiče s kočárky, senioři a seniorky i obří slepice. Kromě happeningu od 18 hodin se můžete těšit na celodenní program včetně cyklomalby, Běhu do kopce nebo garage sale.

Ulice Za Poříčskou branou u metra Florenc nepatří k úplně vyhledávaným lokalitám. Tentokrát se ale promění v příjemné místo k setkávání. Můžete se těšit na pestrou hudební produkci, dobroty k jídlu a pití, workshop pískové malby, práce s hrnčířským kruhem nebo na sousedský swap.

Foto: Jan Hromádko

Zapojujeme ukrajinskou komunitu

Snaha seznámit se s novými ukrajinskými sousedy a sousedkami a pomoci jim zapojit se do komunitního dění je i jedním z cílů letošního ročníku Zažít město jinak. Jak se k němu postavili v jednotlivých lokalitách? Reflexe ruské agrese očima ukrajinských autorů je název dvojjazyčného moderovaného pásma složeného z četby a diskuze s diváky. To chystají pro návštěvníky v Horské ulici na Praze 2. Ukrajinskou poezii si můžete poslechnout i v Jilské. Na Krenovce vás čeká taneční vystoupení souboru Focus Ukraine. V Hostivařské ulici budete moci zažít Kousek Ukrajiny prostřednictvím tance, houslí, žvance a milých sousedů z Nové Ukrajiny. Na průsečíku ulic Pernerova a Prvního pluku můžete zhlédnout taneční skupinu ukrajinských tanečnic s jejich vystoupením a interaktivním workshopem Na cestě, které vzniklo v rámci projektu Tanec Praha Ukrajině. Na Petřinách budou také nabízet tradiční ukrajinská jídla i vlastní rukodělné výrobky uprchlíci, kteří jsou ubytováni na kolejích Větrník. Přijďte ochutnat nebo si cokoliv, co se vám bude líbit, zakoupit a finančně je tak podpořit. Zapojení ukrajinské komunity do sousedských slavností Zažít město jinak je možné podpořit i zakoupením benefičního trička. Výtěžek jde na překlady materiálů do ukrajinštiny.

Foto: Probuďme Nusle

Zažít město jinak i mimo Prahu

Do letošních sousedských slavností se zapojil také rekordní počet 40 měst, v některých z nich chystají sousedé program i ve více lokalitách. Mezi organizátorské nováčky patří například Žleby, které si pro návštěvníky připravily exkurze na běžně nepřístupná místa. V Rudné nebude chybět divadlo pro děti, stopovací hra, rukodělné dílničky, sousedský swap a sousedské dobroty. A město Příbor ožijte už v pátek 16. 9., kde se o sousedský ruch postará svobodná demokratická škola Gaudí, která nabízí pestrý program včetně živých zvířátek. Street artový festival v Mladé Boleslavi přivítá zvučná jména zahraniční i domácí graffiti scény, ale na programu je i workshop pro veřejnost.  

Foto: Nadační fond Škoda auto

Vyberte si lokalitu v místě, kde bydlíte nebo pracujete. Nenechte se odradit chladnějším počasím a setkejte se zde s přáteli, nebo se přijďte seznámit s novými sousedy,” zve na slavnosti Tomáš Fridrich.

 

Kompletní program téměř 200 sousedských lokalit najdete na webu www.zazitmestojinak.cz/lokality

Akce je striktně apolitická, což AutoMat připomíná především před blížícími se komunálními volbami. Další zásady jsou sepsané v Kodexu Zažít město jinak.