Seznam lokalit zveřejníme začátkem července 2024. To bude příležitost pro všechny, kdo se chtějí připojit - nabídnout pomocnou ruku, hudební produkci, občerstvení nebo ukázku vaší tvorby nebo služby. Vyberte si lokalitu a kontaktujte přímo místního organizátora.

Hoďte svou ulici do gala! Přihlaste se do 18. ročníku sousedských slavností

Hoďte svou ulici do gala! Přihlaste se do 18. ročníku sousedských slavností

Zažít město jinak letos oslaví svoji plnoletost. A vy a vaše ulice byste u toho neměli chybět. V loňském roce přilákaly sousedské slavnosti rekordní počet téměř dvou stovek lokalit po celé České republice. Pro tento enormní zájem otevírá pořádající spolek AutoMat letos registraci pro všechny nadšence do oživování svých sousedství již 9. března. Svou lokalitu můžete přihlásit až do konce dubna.

Díky úsilí a nasazení stovek dobrovolných organizátorů a organizátorek ožily loni třetí zářijovou sobotu ulice, náměstí a dvorky na 120 místech v Praze a 70 místech mimo Prahu sousedským mumrajem. Podaří se nám letos 16. září něco podobného? Zapojíme víc sousedů, sousedek, spolků i lokálních podniků?

Motto letošních slavností Ulice do gala odkazuje nejen k oslavám 18. narozenin slavností Zažít město jinak, ale i k 20 letům existence pořádajícího spolku AutoMat. Je to také výzva pro všechny sousedy a sousedky, aby alespoň na jeden den zvelebili své okolí podle svých představ. Každý, kdo si myslí, že by u toho neměla chybět právě ta jeho ulice, park, dvorek či náměstí, má příležitost připojit se ke stovkám dobrovolných organizátorek a organizátorů akce. Registrace je otevřená do 30. dubna 2023.

AutoMat se od prvních ročníků, kdy organizoval vlastní program na Smetanově nábřeží, posouval stále víc do role produkční agentury. S přibývajícími zapojenými lokalitami už řešil např. stovky tiskovin na míru, počty mobilních toalet i propojování s jednotlivými účinkujícími apod. Vzhledem k omezeným zdrojům  spolku už je taková role neudržitelná, a tak bude AutoMat nadále spíše garantem myšlenky, mentorem a průvodcem aktivních občanů a občanek procesem organizování sousedských akcí, podávání připomínek nebo psaní petic.

Jako koordinátor slavností Zažít město jinak stále poskytuje spolek AutoMat pražským lokalitám vyřízení záboru veřejného prostranství, všem pak sdílení know how a konzultace, prostor na webu, v programu a katalogu slavností a další marketingovou podporu. Z kapacitních, ale i environmentálních důvodů budeme omezovat tvorbu tiskovin pro jednotlivé lokality na míru. Místo nich budeme všem organizátorům a organizátorkám poskytovat obecnou grafiku a šablony s ročníkovou grafikou v digitální podobě. Pražským lokalitám nabízíme obecné grafické materiály i v tištěné podobě.